Mahmure

Uzmanlar

İlker Yavrutürk

Yazın saçlar neden kuruyor?

Yazın saçlar neden kuruyor?

Neden yazları saçlarımızın uçları kırılır hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm, biraz da kafayı sıyırdım ama sonunda buldum.

Güncellenme tarihi:
Saçlarınızı boyatırken boyanın içine oksijenli su katıldığını ve bu sayede saçlarınızın pul tabakasının aralandığını biliyor muydunuz? Yani saçlarınızın iç tabakasına ulaşması gereken boyalar bu tabaka açıldıktan sonra içeriye giriyor ve saçlarınıza renk vermiş oluyor. Tüm bu detaylı bilgileri size en basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım.

Peki sonra ne oluyor? Bu açılan pul tabakası bakımlarla kapatılıyor, yani saçlarınızı yıkadıktan sonra basit bir krem de kullansanız saç pulları örtülüp kayganlaşıyor ve dış etkenlere karşı korunuyor. Nedir bu dış etkenler peki? Erkek arkadaşınızın elleri ya da yastık filan mı dersiniz? Hayır hiçbirisi! 'Havadaki oksijen desem mesela ya da fön makinesindeki sıcak hava...Yanılış okumadınız havadaki oksijen ile saçlarınız boyarken boyanın içine katılan oksijenli su ile arasındaki tek fark ben...

Konuyu biraz daha basite indirgersek 28 derecelik bir sıcak yaz gününde yarım saat güneş altında kalan bir saç teli 45-48 dereceye kadar ısınıp genleşebilir ve saçın iç yapısı tamamen korumasız bir halde hava ile temas eder ve dolayısı ile oksijen sayesinde kurur. İşte bu noktada kırılmalar ve çatallaşmalar artarak bütün bir kış uzatmaya çalıştığınız saçlarınızı kestirmek zorunda kalırsınız. Ne yapmak gerek derseniz.

En basit çözüm saç tellerinizin hava almasını engellemelisiniz, yani denize veya havuza girerken kesinlikle bone takmalısınız. Havuzdaki klor kokusundan da hatırlanacağı gibi çamaşır suyuna benzer kimyasal bir maddedir ve saç tellerinin baş düşmanıdır. Saçı kupkuru yapar. Deniz suyu havuzdan daha az zararlı olmasına rağmen, saçta kalan tuz, sıcak güneş ışınlarına maruz kalınca kesinlikle saça zarar verir.

Ve. kısa hamlelerle saçlarınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Denizden önce saçınıza zeytinyağı ya da Johnson bebe yağı sürebilirsiniz ama yıkarken dikkat edin iyice arınsın. Bu yöntem çok basit ama bir o kadar da tehlikelidir çünkü eğer iyi durulayamazsanız saçlarınızın yağlı ve vıcık vıcık görünmesi işe yaramaz görüntüler verir. Eğer iyice saçtan arındırmak isterken ikiden fazla yıkarsanız da bu defa saçlarınızı korumak isterken çok yıkadığınız için yine kurumasına sebep olabilirsiniz.

En kesin çözüm denize, güneşe karşı üretilen 'yaz serisi' ürünler kullanmaktır. Bu ürünler tamamen profesyonel olduğu gibi ph değerleri ile harika sonuçlar verebilme yeteneğine sahip yeni nesil kozmetiklerdir.Tavsiye ettiğim markaların başında Eczacıbaşı Schwarzkopf gelmektedir.

Yaz boyunca saçlarınıza iyi bakın, bu yaz güneş gerçekten çok tehlikeli olacak gibi duruyor. Geçen gün yaşadığım öylesine inanılmaz bir tecrübe var ki sizinle paylaştığımda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Geçen Pazar günü balkonda unuttuğum gazetemin sayfaları öğleden sonra beyazdan koyu krem rengine dönmüştü. Cildimiz ve saçlarımız bu tehlike ile Temmuz ve Ağustos aylarında nasıl başa çıkacak bilemiyorum, benden söylemesi.

Bu arada salonumuzun üst katında verdiğimiz gelin başı ve makyajı hizmetini o kadar çok soran kullanıcımız var ki, fiyatımızı 450 YTL'de sabitledik, duyurulur.

Görüşmek dileğiyle...

İlker Yavrutürk
0216 385 62 34
Bağdat Cad. No:244

www.ilkeryavruturk.com
Yayın tarihi: 10.05.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
2732
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.