Uzmanlar

Türkiye'de kadın olmak

Türkiye'de kadın olmak

Geçtiğimiz günlerde wella aracılığıyla ülkemize gelen 30 İran'lı bayan kuaförüne kesim eğitimi verdim. Hepsi birbirinden modern görünümlü bayanların arasında birkaç başı kapalı ya da siyah çarşaflı bayan da vardı.

Eğitim son derece keyifli geçti sanki Türk kuaförünün 10 sene gerisindeler gibi geldi bana.

Aslında biz bazı konularda Avrupalı kuaförlerden de daha ilerideyiz ama neyse o başka bir konu ..

İranlı kadınların arasında Amerika ve İngiltere'de eğitim almış Almanyada yetişmiş hatırı sayılır teknik bilgisi olanlar da vardı ama bir konu var ki, Tahran geri dönüş uçağından inerken hepsi saçlarını örtmek zorundalarmiş ...

Anlayacağınız hem müslüman hem de avrupalı tek örnek ülke Türkiyemiz'den başkası değil ...

Amerika'da hukuk okuyan bir öğrenciden duyduğum kadarıyla orada hocaları ilginç bir yorumu dikkatimi çekti.

"Türkiyede din ve devlet işlerini ayırmak için zamanında yapılmış olan katı uygulamalar ülkenin bu güne gelmesini sağlamıştır."

Konu derin fazla inmemek lazım indikçe basınç artıyor ama şunu söylemeden geçemiyeceğim benden tekrar eğitim almak isteyen İranlı kadınlar beni Tahran'a davet etse de benim pek gitmeye niyetim yok.

Çünkü İran'da bayanların saçını erkeklerin yapması yasak olduğundan belki size yazılarımı Tahran hapishanesinden yazmak zorunda kalabilirim diye korkuyorum. Anlıyacağınız yatıp kalkıp halimize şükredelim.

Ne mutlu türküm diyene...

İlker Yavrutürk

İLKER YAVRUTURK GÜZELLİK SALONU
0216 302 04 37
BAĞDAT CD NO 244 Göztepe
Yayın tarihi: 04.10.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
1486
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.