Mahmure

Uzmanlar

İlker Yavrutürk

Saç neden dökülür?

Saç neden dökülür?

Artık saç dökülme sebepleri sadece düşük tansiyon, stres veya vitamin eksikliği gibi ıvır zıvır sebeplerden değil de çok somut kötü bir alışkanlık nedeni ile de olabiliyor.

Güncellenme tarihi:
Daha önce defalarca her mevsim değişikliğinde yazdım yazdım ve artık aynı şeyleri yazmaktan ben de sıkıldım. Daha değişik nedenler olabilir mi diye düşünmeye başlarken bir gün bambaşka bir sebeple irkildim. Her gün 35- 50 kadının saçlarına kesim, boya, balyaj ve benzeri işlemler uygularken bazen onlardan sadece şikayetler değil önemli tespitler de duyabiliyorum. Sonuç olarak enteresan araştırmalar yapabiliyorum. Bunlardan önemli ve ilginç olanlardan birisini sizinle paylaşmak istiyorum.

Artık saç boyatırken istenmeyen kızıllarla karşılaşan bir bayan ile tanışırsam ona kan grubunun ne olduğunu soruyorum. Eğer cevap ''0 rh – ''negatif ise hemen ona göre saç tonunu daha küllü ayarlayarak harika renkler çıkarabiliyorum. Nasıl, enteresan değil mi? İnanın mucize gibi bakan yüzleri ben gördüm.

Ayrıca konumuz olan saç dökülmesine gelince ise artık saç dökülme sebepleri sadece düşük tansiyon, stres veya vitamin eksikliği gibi ıvır zıvır sebeplerden değil de çok somut kötü bir alışkanlık nedeni ile de olabiliyor. Hayır sigara değil tabii ki, o da bir etken hatta değişen mevsim ve ruhsal travmalarda büyük nedenlerden ama asıl olay kan tahlillerinde bile ortaya çıkmayan bir nedenden kaynaklanıyor.

Ve açıklıyorum. Eğer sizin de saçlarınız dökülüyorsa bu soruları cevaplar mısınız?

1- Saçlarınızı çalışırken toplar mısınız?
2– Saçlarınızı ev işi yaparken toplar mısınız?
3- Saçlarınızı yatarken toplar mısınız?

Eğer bu soruların hepsine evet diyebiliyorsanız saçlarınız kesin dökülüyordur. Ayrıca şakaklarda geriye doğru kayma dediğimiz azalmalar oluşmaya başlamıştır. Birçok bayan bana geldiğinde ilk gözüme çarpan sorun dökülme oluyor. Özellikle bu mevsim sıcaklığın 5-10 derece inip çıktığı dönemlerde dökülme had safhalara çıkıyor. Doktorlar tahlil, test derken bu gözlemi atlayabiliyor. Zaten eski doktorları hatırlayın, dakikalarca elle muayene, gözlemleme, hatta koklama ile hastalık hakkında ön bilgi sahibi olurlardı. Günümüzde ise her şeye kan tahlili ile bakar oldular. Nedendir bilinmez ellerindeki kağıda bakarak muayene modası çığ gibi yükseldi. Bu konuda ukalalık yapmak istemem ama bir cilt doktoru cilt hakkında yorum yapsın ama saç deriden uzaklaşıp uzayınca artık benim işim oluyor, bunu bu kadar iddialı söyleyebilirim. Ben kim miyim, kuaförlüğün en üst makamı olan 'usta öğreticiyim' sadece ama aynı zamanda araştıran ve inceleyen bir saç bilimcisi de olabilirim. Bunda bir sakınca yok. Zaten sonuçta Biotin'i eczanedeki kalfalar bile saç dökülmesi için verebiliyor. Ayrıca "saç ruhumuzun da aynası", eğer doğru kesilir veya doğru tasarlanırsa hastanın da psikolojisine iyi geliyor. Doğru mudur, evet doğrudur. Biraz abarttığımın farkındayım ama zaman zaman siz de kuaförünüze her şeyinizi anlatmıyor musunuz? Ya da en azından kuaföre sıkıldığınız zamanlarda gitmiyor musunuz?

Sözün özü saç dökülmesinin sebebi bazen mekanik darbeler de olabilir, yani sıkı saç topladığınızın farkında bile değilsinizdir. İşte bu yüzden lütfen ya her defasında değişik bölgelerden saçlarınızı bağlayın, ya da çok aşırı dökülmeleri atlatabilmek için akşamları yumuşak fırçalarla başınızı öne eğerek fırçalayın. Şampuanınızı dökülme önleyici şampuan ile değiştirin ya da içine çam esansı katın. Gevşek toplayın.

Benden bu kadar, lütfen aklınıza gelen her türlü sorun için bana yazın...

İlker Yavrutürk
Bağdat Cad. No:244 Göztepe-İstanbul
0216 302 04 37-0216 302 0779

www.ilkeryavruturk.com
Yayın tarihi: 17.10.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
4180
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.