Uzmanlar

Gelin başı nedir? Neden yapılır?

Gelin başı nedir? Neden yapılır?

"Gelinin saçını öyle farklı yapmalıyız ki herkes ilk bakışta gelini tanısın ve takıları ona taksın" diye gelin başı ihtiyacı doğmuş olabilir mi?

Güncellenme tarihi:
Dayak nedir neden atılır? Cem Yılmaz'ın efsane sorusu gibi oldu. Ama gerçekten hiç düşündünüz mü; nedir bu gelin başı? Tamam damat tıraşı önemli; gelinin karşısında filinta gibi şık ve parlak bir erkek daha çekici olur ama neden gelinin başına bu kadar paralar verilir hiç düşündünüz mü? Hep merak ettiğim bir başka konu da, saça neden duvak takılır? Dünyanın her yerinde bu böyledir de, neden sadece bizde duvağın üzerine teller takılarak telli duvaklı gelin olunur? Anlayan varsa yorumlarını yazsın.

Bundan uzun yıllar önce, Orta Asya'daki Türk boylarında gelinlik çağına gelen kızlarımızın saçlarını çeşitli örgü biçimlerinde ördüklerini ve bu örgü modellerinden her birinin, başka anlamlar taşıdığını biliyor muydunuz? Mesela evlilik çağı gelenler ile nişanlı olanlar bu örgülere bakarak birbirinden ayrılabiliyorlarmış. Kimse kimsenin namusuna öyle uzaktan bile göz koyamıyormuş. Kaynak soracak olursanız hemen belirtebilirim "Saç" kitabı! Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesör Emine Gürsoy Nasakli'nin yazdığı biyografik belgesel tadındaki bu kitabın, neslimizde saçın önemi ve yerini başarı ile anlattığını belirtmek isterim.

Şimdi buradan yola çıkarsak, "gelinin saçını öyle farklı yapmalıyız ki herkes ilk bakışta gelini tanısın ve takıları ona taksın" diye gelin başı ihtiyacı doğmuş olabilir mi? Bence olabilir. Öyle ya, 400 kişilik bir düğünde zaten herkes birbirinden güzel giyinmiştir. Geline özenenler de, ne kadar ayıp olsa da, beyaz elbise giymiş olabilir ve bir de saçını topuz da yaptırmışsa, yapılması gereken sizce de geline farklılık yaratmak değil midir? Sonunda bizim "Telli Baba"mız var ve onun da telleri var; neden mi var? O kadarını da ben uydurmayım; var elbet bir sebebi. Belki gelinin üzerinde biriken negatif enerjiyi topraklama yapsın diyedir; tam bilemeyeceğim. Gece sonunda, damat toka çıkarırken yırtınsın da biraz heyecan olsun diye, gelin başı, damadın çile başı olsun diye icat edilmiş olabilir. Bu sebeplerdendir ki, gelin başı önemlidir; ayrıca kutsaldır da. Gelin ata biner, "ya nasip" der ama yüzünde gelini gizemli yapan duvak vardır. Yoksa herkes ata biner ve "ya nasip der"; bir farkı olmaz...

Her şey bir yana gelin ve gelin saçı önemlidir; bir geç kızın hayalidir ve o gün her şey mükemmel olmalıdır. Kuaför, makyöz ve diğer detaylar hepsi yüzlercedir. Arabanın çiçeği, damadın papyonu ve tüm bunları o gün 130 kalp atım hızıyla tüm aile bireyleri yapmaya, hiçbir şeyi atlamamaya çalışır. İşte tam bu sırada, rahat bir atmosfer, becerikli bir kuaför ve iyi bir makyaj uzmanı devreye girer; saçlar biter, makyaj biter, kuaför sadece gelinle ilgilenir. Duvağını takar ve sadece kendisine özel hazırlanmış gelin evimizden mutlu mesut ayrılır.

Dilerim siz de evlenmeden evvel aynı bizimki gibi bir mekanı tanıma fırsatı bulursunuz. Yoksa o kalabalık kuaför salonunun telaşlı çalışanları ve atmosferinde, önemli gününüz rezil olabilir; benden söylemesi. Cemil İpekçi ve ben bu konuda birlikte başarılı çalışmalar yapmaya gelin evimizde de devam edeceğiz; umarım sıra sizdedir.

Saygılarımla,

İlker Yavrutürk
Bağdat Cad. No:244 Göztepe-İstanbul
0216 302 04 37-0216 302 0779
www.ilkeryavruturk.com
Yayın tarihi: 17.01.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4094
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.