Uzmanlar

Ekonomi kötüleştikçe, saçlar kısalır!

Ekonomi kötüleştikçe, saçlar kısalır!

Ünlü iktisatçıların ortaya attığı yeni teoriye göre, kadınların saçı uzunsa ekonomide işler iyi demektir

Saçlar kısaldıkça 'ekonomi daha kötüye gidebilir' işaretleri artıyor.
Dünya ekonomisinin artan enerji, gıda fiyatları ve finansal güçlükler nedeniyle zor günler geçirdiği bugünlerde bir teoriye göre ekonominin geleceği ile ilgili beklentileri kadınların saçına bakarak anlamak mümkün. Bu teoriye göre zor zamanlarda kadınların saçlarının kısa kesilmesi sadece bir tesadüf değil. Buna göre ekonomistler kadınların harcamaların kısıldığı dönemlerde saçlarını da kısalttığını düşünüyorlar. Bugünlerde İngiltere'de özellikle futbolcu eşleri arasında da kısa saç modası yaşanıyor. Çünkü Agyness Deyn isimli ünlü top modelin soç kesimi Vogue tarafından içinde bulunduğumuz 10 yılın en iyi saç kesimi olarak gösterildi. Bu gelişme sonrası her an kısa saç modası bir fenomene dönüşebilir.

Etek boyu, borsaların tersine

Saç kesimi teorisi aynı zamanda ABD'li ünlü ekonomist George Taylor'un 'etek boyu endeksi' ile de benzerlik gösteriyor. Taylor'a göre borsaların yükseldiği dönemlerde kadınların etek boyları kısalıyor. Ekonominin kötü gittiği dönemlerde ise etekler yere kadar iniyor. Japonya'da kadınlar ekonomi iyi gittiği dönemlerde saçlarını uzatıyor, kötü gittiği dönemlerde veya beklentilerin kötü olduğu dönemlerde ise kısa kesim saç modellerini tercih ediyorlar. Kao Corp. isimli firmasının yaptığı son anketin sonuçlarına göre de kadınların saç uzunluğu ülke ekonomisinin barometresi olabilir.

Buhranda ilk saçlarla oynanır

Cambridge Üniversitesi'nde kültürel ekonomist olan ve "The Consumption of Beauty" (Güzellik Tüketimi) kitabının yazarı Susanna Sallstrom-Matthews, "İnsanlar ekonomik durgunluk dönemlerinde daha az şeyle mutlu olmayı becerebiliyorlar. Ayrıca bu dönemlerde görsel şeylerden daha çok zevk alıyorlar. Kısa kesim saç az masraflı ve daha çok modele girebiliyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 23.01.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
14387
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.