Uzmanlar

Meme Estetiğinin Psikolojik Etkileri

Meme Estetiğinin Psikolojik Etkileri

Estetik ameliyatlar içinde plastik operasyonlar giderek artan popülerliğiyle etkili bir yer tutmaktadır.Bu operasyonların kadınların psikolojilerine birçok etkileri vardır.

Güncellenme tarihi:
manşet

Kadınlar için göğüs güzelliğinin özgüveni artıran ve psikolojiyi düzelten etkileri vardır. Kız çocukları ergenlikten itibaren göğüslerinin büyümesini bekler. Çünkü onlar için bu genç kızlığa geçisin bir sembolü durumundadır. Göğüs gelişimi geciken ya da yeterince büyük göğüslere sahip olmayan kadınlar, genç kızlığa adım atar atmaz göğüsleri büyük gösteren çeşitli iç çamaşırları kullanmaya başlarlar. Yeterli göğüs dokusu ve büyüklüğüne sahip olmayan kadınlar vücutlarından memnun olmadıklarını söyler. Meme büyütme estetiği yaptıran kadınlar ise operasyondan sonra kendilerini daha kadınsı hissettiklerini söyler. Yeterli meme büyüklüğüne sahip olmadıkları için mutsuz olan kadınlara hem psikologlar hem de plastik cerrahlar eğer imkanları varsa meme büyütme estetiğini tavsiye eder.

Birçok hasta meme estetiği ameliyatından sonra daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam tarzına adım atıyor. Ameliyattan önce bıraktıkları sigaraya bir daha başlamıyor ve daha sağlıklı beslenip vitamin kullanımına dikkat ediyor. Yani daha sağlıklı yaşam sürdürmek için fırsat olabiliyor.

Meme estetiği sadece doğal meme boyutu küçük olan kadınlara değil, aynı zamanda göğüslerinde asimetri olan kadınlara da tavsiye edilir. Aslında her kadının göğüslerinde asimetri bulunur. Fakat bazı kadınlarda bu yaşamını zorlaştıracak kadar fazla olabilir. Bu durum nispeten kadınlar için rahatsız edici durumlara neden olabiliyor. Zamanla bu bir bedensel imaj sorunu olmaktan çıkıp bir özgüven sorununa dönüşebiliyor. Bu tarz durumlarda meme estetiği sonrası kadınlar rahat giysi bakabildiklerini ve yine rahat bir şekilde mayo giyebildiklerini söylüyor.
Doğum sonrası meme dokusunun kaybolması ve göğüslerinin sönük bir balon gibi durduklarından şikayetçi olur. Sürekli destekli iç çamaşırı giyerek toplamak zorunda kaldıkları için rahatsızlık duyabilirler. Estetik ameliyattan beklentileri ise daha normal bir göğse sahip olmaktır. Bu tarz şikayetlerde hastalara meme implantı ya da dolgusunun dışında meme dikleştirme operasyonu da yapılması gerekebilir. Estetik operasyondan sonra kadınlar kendilerini çok mutlu hissettiklerini, evlilik hayatlarının daha güzel geçtiğini söyler.

Bütün bunların yanı sıra bütün kadınların meme estetiğinin psikolojik etkileri açısından bilmeleri gereken çok önemli noktalar var. Hiçbir estetik ameliyat tek başına psikolojik sorunlarınızı ya da kötü giden ilişkinizi düzeltmez. Yine tek başına özgüveninizi de yerine getirmez. Bedensel görümünüzü düzeltmek psikolojinin düzelmesine ve özgüven kazanmanıza yardımcı olabilir. Plastik cerrahınız muayenenin ardından meme estetiğine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığınız konusunda sizi bilgilendirerek yönlendirecektir.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 25.11.2015
« tüm yazıları
Soru Sor
1979
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.