Uzmanlar

Kırmadan Burun Estetiği!

Kırmadan Burun Estetiği!

Burunda morluk ve şişlik oluşma riski düşürebilir mi? Sizler için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk’e sorduk.

Güncellenme tarihi:
güncel,

“Burun törpüleme, özellikle kemerli burun estetiğinde kullanılan modern tekniklerden birisidir. Kırmadan burun estetiği, geleneksel cerrahi teknikler ile kıyaslandığında hastalara daha zahmetsiz burun estetiği olma imkanı sunmaktadır. Burun törpületme veya burun törpüleme estetiği, burun kemerinin cerrahi yöntemlerle tıraşlanması anlamına gelmektedir. Törpü ile düzeltmek, sivri noktalarını düzeltmek, inceltmek gibi anlamları olan törpüleme kelimesi ile aynı şekilde burun sırtındaki çıkıntılı ya da fazlalık yapan kısmın, törpülenerek düzeltilmesi işlemidir.”

Kırmadan burun estetiği nedir?

“Burun kemiği ters V harfi şeklinde adeta bir binanın çatısına benzetilebilecek yekpare ve ince bir kemiktir. Burun törpüsü uygulanan hemen hepsinde burun kemiğindeki fazla çıkıntı nedeni ile kemerli bir görünüm mevcuttur. Burun törpüsü ameliyatı ile burun kemiği üzerindeki kemere benzer çıkıntı ya da burun kemiği eğrilikleri kaleme benzeyen özel aletler ile hassas bir şekilde törpülenerek düzeltilir.”Burun törpüleme tekniğinin avantajları


“Burun törpüleme tekniği, burunda yapılması gereken işlemin türüne göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Burun törpüleme estetiği her burun sorununda uygulanabilecek bir teknik değildir. Sadece burun törpületme işlemi yapılması için kemerin burun kemiğinin kalınlığından daha az olması gerekir. Törpüleme işleminin sonrasında burun kemiğinde çöküntüye neden olacak incelik ya da açıklık olmaması gerekir. Çünkü bu durumda burun kemiği üzerinde çatı deformitesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda burun kemiklerini sıkıştırılarak üst kısmın birleştirilmesi gerekmektedir.”
Sadece atel ve bant kullanılır.

“Burun ameliyatlarında tampon ve sargı bezi uygulaması artık birçok cerrah tarafından tercih edilmemektedir. Bunların yerine nefes almaya yardımcı olan burun atelleri ve burun üstü destekleyici bandajlar kullanılabilir. Ancak burun törpüleme operasyonu sırasında burun kemiği kırılmadığı için, burun ateli kullanılmasına gerek olmaz. Burun bandajı ise kemik dokuyu desteklemek amacı ile kullanılabilir.”


Kırmadan burun estetiğinde iyileşme süreci

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk “Burun törpüleme estetiğinde klasik burun estetiği ameliyatında olduğu gibi, burun kemiği üzerinde kırma işlemi uygulanmadığından yüz ve göz altında morluk oluşma riski çok düşer. Basit ağrı kesicilerin yanı sıra, burun içerisine de bir işlem yapıldıysa, okyanus suyu spreyler ve burun nemlendirici ürünler kullanılması iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini sağlar. Bu gibi durumlarda burun üzerine soğuk kompres uygulama yapılması, başın yüksekte tutulmasına özen gösterilmesi, cerrahınızın tavsiye edeceği uygulamaları bire bir yerine getirmeniz burun estetiği ameliyatı sonrasında olası şiş ve morluğu azaltmanıza ya da önlemenize yardımcı olacaktır.”

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

 

Yayın tarihi: 09.05.2017
« tüm yazıları
Soru Sor
1512
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.