Uzmanlar

Dolgu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dolgu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaşlanmayla birlikte hücreler gençleşmek için gerekli bileşenleri üretemez ve dolayısıyla cildin doğal kolajen miktarı ve elastikiyeti azaltır. Cilt kurur, incelir ve kendini düzeltemez hale gelir.İşte çaresi..

Güncellenme tarihi:
manşet

Vücudumuzda doğal olarak üretilen Hyaluronik Asit (HA) yaşlandıkça daha az üretilir ve bu yüzden çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Sarkmalara karşı kaldırma ve kırışıklıklara karşı deri altına dolgu yapma şansı tanıyan dermal dolgular cilde taze bir görünüm vererek kişinin istediği görünüme sahip olmasını sağlar.
Kırışıklıkların tedavisinde dermal dolgu maddesi olarak vücudumuzda zamanla üretimi azalan doğal HA kullanılmaktadır. İnce iğneler yardımıyla deri altına enjekte edilerek uygulanır. Tedavi ve iyileşme süreci kısa sürmektedir. Dermal dolgu tedavisinde estetik sonuçlar tedaviden hemen sonra görülür. Dermal dolgu ile kırışıklık tedavisi sonunda yara izi oluşmaz.

Dolgu işlemi nasıl yapılır?

Tedavi yaklaşık 30 - 45 dakika sürmektedir ve tedavi sonrasında etkinin yaklaşık 18 ay sürdüğü gözlemlenmektedir. İğne tedavisi olduğu için bazı hafif morarmalar veya şişmeler olabilir. Bu durum bir günden daha uzun sürmez ve gerekirse makyajla kapatılabilir.

Nelere dolgu yapılabilir?

Dolgu malzemeleri yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıkların tedavisi yani cilt yenilemeler için uygulanır. Bunun dışındaki bir kullanım amacı ise yüze yapı ve hacim katmak isteyenler hastalar içindir. Yüzünde hacimsel kayıp yaşayan hastalar için dermal dolgu önerilmektedir. Dolgu maddeleri otuzlu yaşlarda oluşmaya başlayan kırışıklılar ve hacim kayıplarına yardımcı olmak amacıyla ve taze, parlak bir görünüm kazanmak isteyenler için ideal bir tedavi yöntemidir.

Kimler dolgu yaptırmamalıdır?

Hamile ve emziren bayanlar için risk oluşturmasa da tavsiye edilmez.

Dolgu işleminden ne gibi sonuçlar beklenmelidir?

Tedavinin etkileri 18-24 ay arasında sürer ancak doğal olarak yavaş yavaş etkisi geçmeye başlar ama merak etmeyin sizi şok edecek ani değişikliklerle karşılaşmazsınız. Etkileri geçmeye başladığı anda “toparlama” tedavileri uyguluyoruz.
Unutmayın ki dolgu işlemi kalıcı sonuçları olan bir operasyon türüdür. Dolgu işlemi sadece alanında uzman plastik cerrahlara yaptırılmalıdır. Eğer yorgun görünümünüzden veya kırışıklıklarınızdan rahatsız oluyorsanız siz de alanında uzman bir doktorla görüşmekten çekinmeyin.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Güncel Öztürk

 

 

Yayın tarihi: 20.10.2015
« tüm yazıları
Soru Sor
4828
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.