Uzmanlar

Burnunuz Yüzünüze Uygun mu?

Burnunuz Yüzünüze Uygun mu?

Op. Dr. Güncel Öztürk ideal bir burnun sahip olması gereken özellikleri anlatıyor!

Güncellenme tarihi:
burun

Burnunuz yüzünüze uygun mu?

Yüz tipine en uygun burun şekli nasıl olmalı ya da ideal burun nasıl olmalı herkesin en merak ettiği konudur. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk yüz ile uyumlu bir burnun nasıl olması gerektiğini anlatıyor.
“Yüz ile en uygun burun tipi nefes alma işlevini yerine getiren, ilk bakışta dikkati üzerine çekecek kadar görsel bir sorunu olmayan burundur. Doğal görünen ve işlevini yerine getiren her burun güzeldir. Burnun tek bir ideal şekli olmaz, her yüze her kültüre göre çeşitli güzellikte burun şekli vardır. Burunlarında doğal görünümü bozan şikayetler ile estetik cerrahiye başvuran hastalarda burnun karakteristik yapısı korunarak sadece burundaki estetik sorun giderilmeye çalışılır. Günümüz burun estetiği anlayışına göre doğal bir görünüm sağlamanın en önemli yollarından birisi budur.”

Burun estetiği ameliyatlarında estetik sorunu olan bir buruna yeni şekli verilirken göz önünde bulundurulması gereken önemli kriterler olduğunu belirten Op. Dr. Güncel Öztürk “Yeni burun tasarlanırken yüz ile tam bir uyum sağlaması için altın oran hesaplamaları yapılır. Yüz üzerinde çeşitli açılar üzerinden yapılan bu hesaplamalar ile yüzle en uyumlu burun şeklini tasarlanmış olur.
Peki, ideal burun şekli nasıl olmalı?

Op. Dr. Güncel Öztürk ideal bir burnun sahip olması gereken özellikleri şöyle anlatıyor “Öncelikle ideal bir burun yüzün tam orta kısmını kaplamalı. Genişliği gözler ile eşit olmalı. Profilden bakıldığında ise alın, burun ve dudak bölgesinin uzunluğu da eşit olmalı. Nazolabial yani burun dudak açısı erkeklerde 90 – 100 derece arasında, kadınlarda ise 100 – 110 derece arasında olmalı. Profilden bakıldığında burnun alt çizgisi ile burun sırtı arasında açı 30 derece olmalı. Burun sırtı düz olmalı. Burun delikleri simetrik ve yumuşak hatlı olmalı. En önemlisi ise nefes alma kanalları işlevini tam olarak yerine getirmelidir.”
Burnun yeniden şekillendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Güncel Öztürk “Burnunun doğru açılarını, büyüklüğünü belirlemek ve deformitelerini düzeltirken doğal bir görünüm elde etmek çok önemlidir. Sadece buruna ideal bir şekil vermek doğallığı yakalamak için tek başına yeterli değil, plastik cerrahide de tıpkı bir heykeltıraş gibi yüzle en uyumlu burnu yapmak hedeflenir. Altın oran hesaplamaları ile birlikte kişinin karakteristik yüz yapısı ve mimiklerinin de göz önünde bulundurulması gerekir.”


Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk “Buruna yeni şekli verilirken tasarımın dışında ameliyat tekniğinin de başarılı olması gerekir. Günümüzde cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler ile burun estetiği operasyonları gerçekleştirilebiliyor. Her geçen gün gelişen teknolojiler sayesinde cerrahi teknikler daha hassas bir şekilde uygulanabiliyor. Ameliyat sonrası süreç çok daha kolaylaşıyor. Kapalı teknik rinoplasti gibi teknikler ile dikişsiz burun estetiği yapılabiliyor. Birçok durumda ise botoks ve dolgu yöntemleri ile ameliyatsız burun estetiği de kullanılabiliyor. Ameliyatsız burun estetiği ile hastalar ortalama 15-20 dakika içinde burunlarındaki sorunlardan kurtulabiliyorlar. Estetik cerrahi her geçen gün hem cerrahlara hem de hastalara kolaylık sağlamaya devam ediyor. Burun estetiği olmayı düşünen hastalar alanında uzman bir estetik cerraha giderek kendileri için hangi tip burun ve tekniğin daha uygun olduğunu öğrenebilirler.”

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 03.03.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
8201
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.