Uzmanlar

Doğum Kontrol Hapı mı? Prezervatif mi?

Doğum Kontrol Hapı mı? Prezervatif mi?

Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan, kontrol yöntemleri arasından size en uygun olanı seçmenizi öneriyor!

Güncellenme tarihi:
doğum kontrol hapı

Sürpriz bir bebek haberi ile karşılaşmak istemeyen çiftler için aslında pek çok doğum kontrol yöntemi bulunuyor. Hormonal, bariyer, cerrahi ve diğer korunma yöntemleri çocuk sahibi olmayı arzu etmeyenler önerilen uygulamalar. Peki, özellikleri ve etkileri farklı yöntemlerden hangisi sizin için en doğrusu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, çiftlerin bir uzmana danışarak kendileri için en doğru yöntemi belirlemeleri gerektiğini belirterek; “Kişi için ideal korunma yöntemiyle istenmeyen gebelikler, kişinin sağlığına zarar vermeden tama yakın oranda engellenebilir.” diyor. Çiftlerin yaşı, eğitimi, cinsel aktivite durumu, genel sağlık durumu, gelecekteki çocuk isteği ihtimali, sosyal statüsü, gibi etkenler de doğum kontrol yönteminin seçiminde rol oynuyor. Op. Dr. Gökçen Erdoğan, korunma yöntemleri hakkında şu bilgileri aktarıyor:Hormonal korunma yöntemleri

En yaygın olarak kullanılan “Doğum Kontrol Hapları” düzenli kullanıldığında gebeliği engeller. Düzenli alınmadığında ise (ara kanaması, korunmanın olmaması gibi) istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir. Rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyan haplar, adet ağrılarını azaltması, adetleri düzenlemesi, kansızlığı azaltması, sivilceyi azaltması, memedeki iyi huylu kistleri küçültmesi gibi etkileriyle de tercih ediliyor. Ancak emziren annelerin kullanmaması gerekiyor. 35 yaşın üstündeki kadınların da mutlaka doktoruna danışması gerekiyor.“Yalnız Progesteron Hormonu İçeren İlaçlar”ın en önemli özelliği ise emziren kadınlarında da kullanılabiliyor olması. Etkinliği yüksek olan ilaçların ara kanama yapması istenmeyen bir durumdur.“Progesteron İçeren İğneler” 3 ayda bir vurulan ve etkinliği yüksek olan iğneleri bıraktıktan sonra gebe kalmanın biraz gecikmesi istenmeyen etkisidir. Saç dökülmesi, kemik kaybı ve kilo alma görülebilir.“Progesteron İçeren Implantlar” kolda cilt altına yerleştirilir ve yerleştirildikten 48 saat sonra etkisini gösterir, 5 yıl kalabilir. Çıkarılmasından sonra ilk aylarda gebe kalınabilir. Yerleştirilmesi için cerrahi bir işlem gerekmesi hastaları biraz korkutsa da uzman bir el kısa sürede ve problemsiz bunu gerçekleştirir.

Bariyer Korunma Yöntemleri

“Prezervatif/Kondom” ile amaç erkek sıvısının kadın genital organlarına geçmesini önlemek. Doğru kullanıldığı takdirde etkinliği yüksek olan kondom, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı sağlıyor.“Kadın Kondomu, Diyafram ve Servikal Kap” Türkiye’de çok fazla tercih edilmeyen bu yöntemler, doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmadığı için etkinliği diğerlerine nazaran daha düşük oluyor.

Yayın tarihi: 21.01.2014
« tüm yazıları
46614
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.