Uzmanlar

HPV Aşısı Yaptırmalı Mısınız?

HPV Aşısı Yaptırmalı Mısınız?

En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olan HPV ile ilgili merak edilenler...

Güncellenme tarihi:
hpv

HPV aşısı yaptırmalı mısınız?

HPV, human papilloma denen bir virüstür. Hücrenin içine girerek enfeksiyon oluşturur. Hücrenin içine yerleştikten sonra hücrenin iç yönetimini ele alır ve kendini çoğaltır. Bu yeni oluşan virüsler de hemen yanındaki hücreyi enfekte eder.
HPV virüsünün neredeyse 100 den fazla tipi vardır. Bunların yaklaşık 40 tanesi ve erkeklerin genital bölgesine yerleşir. Anal, genital veya oral seks sırasında ten tene temas sonucu bulaşır. HPV en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Hatta Amerika’da cinsel aktif olan herkes hayatlarının bir döneminde bu virüsü kapacaktır.

HPV genital bölgede siğil yapar. Bunların bazıları vajina, vulva, anüs veya peniste hatta rahim ağzında görülebilir. En az 13 tip HPV ise rahim ağzı, vajina, penis, anüs, vulva, ağız veya boğaz kanseri yapar.
HPV kapan her kişi de mutlaka siğil olacak veya kanser gelişecek diye bir şart yok. Vücut, virüsü aldıktan sonra bağışıklık sistemi sayesinde virüsü yenebilir.

Vücut, virüsü temizleyemezse kalıcı enfeksiyon oluşur. Taşıyıcı olan hücreyi virüs etkiler ve kanser öncesi hücre değişikliği oluşur. Bunun oluşma süreci neredeyse yıllar sürer. Rahim ağzı kanser taraması olan smear testi ile bu anormal hücreler tespit edilir.
HPV enfeksiyonunu önlemenin bir yolu var mı?

HPV enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu HPV aşısı yaptırmaktır. HPV aşısının üç çeşidi vardır. Bunların üçünün de HPV tip 16 ve 18’ in oluşturabileceği kanser ve kanser öncesi değişikliklere karşı koruyuculuğu vardır. Bu aşılar içerdikleri diğer tiplerde farklılık gösterir.

Cervarix: HPV 16 ve 18 e karşı korur.
Gardasil: HPV 16 ve 18 e ek olarak genital ve anal siğil yapan HPV 6 ve 11 e karşı da korur.
Gardasil 9: Gardasildekine ek olarak 5 tipe karşı daha korur.
Kızlar bu aşılardan herhangi birini yaptırabilir. Erkekler Gardasil veya Gardasil 9 ‘u yaptırmalıdır. Aşı koldan uygulanır. En iyi koruyuculuğu almak için 6 ay içinde üç doz tamamlanmalıdır. 12 yaşından önce aşıya başlayanlara iki doz da yeterlidir.
Aşıyı cinselliğe başlamadan önce yaptırmak önemlidir. Ama cinsellik başladıktan sonra da aşı yaptırılabilir. Aşı kızlarda 9-26 yaş arasında yapılır. Erkekler için en iyi koruyuculuğun oluştuğu yaş 12-13 tür.

HPV aşısı ne kadar etkili?
Her üç dozu cinselliğe başlamadan yaptırmış olanların HPV’ye bağlı kanser şansızlıkları %99 azalır. Eğer cinselliğe başlanmış ise HPV tiplerinin birisi veya birden fazlası size bulaşmış olabilir. Yaş 26 dan küçük ise gene de aşı yaptırılmalıdır.

Aşının yan etkileri nelerdir?

Bu aşıları milyonlarca insan yaptırdı. Şimdiye kadar ciddi bir yan etki oluşmadı. Aşı yerinde kızarıklık veya ağrı en sık görülen yan etkidir. Gardasil 9, daha sık kol ağrısı yapar.

Aşı yapılan kişilerin smear yani rahim ağzı kanser tarama testi yaptırmalarına gerek var mı?

Evet. Aşı HPV enfeksiyonu oluşmasına karşı korur. Ama daha önceden alınmış olan HPV’ nin oluşturduğu enfeksiyondan korumaz. Bu nedenle aşı yaptıran kişilerin mutlaka yaş gruplarına önerilen şekilde smear testi yaptırmaya devam etmesi gereklidir.
Aşıya ek olarak kendinizi HPV virüsünden nasıl korursunuz?
• Cinsel partner sayınızı azaltın hatta tek eşli olun.
• Vajinal, anal veya oral seks sırasında mutlaka prezervatif kullanın. Kondom sadece belli bir bölgeyi kapsayacağından, tenden tene HPV geçişini kesin olarak engellemez.

Yayın tarihi: 08.12.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
8693
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.