Uzmanlar

Estetik Olmadan Önce Cerraha Sormanız Gereken 3 Soru

Estetik Olmadan Önce Cerraha Sormanız Gereken 3 Soru

Estetik olmadan evvel doktorunuza sormanız gereken konuları Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur anlatıyor.

Güncellenme tarihi:
estetik

Başarılı bir estetik operasyonun, hastayla yapılan birebir istişare ile başlıyor. Hastanın ve doktorunun birbirlerine bol bol soru sorması gerekir. Bu çok önemlidir zira, doktorunuzun ne kadar güvenilir, yetenekli ve konusuna hakim olduğunu ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca bu sorularla hasta tam olarak ne yapılacağını kavrar ve doktor da hastanın ne istediğini net bir şekilde anlayacaktır. Peki hasta doktoruna hangi soruları sormalıdır?

Bu operasyonu sıkça yapıyor musunuz?

Her cerrahın el becerisi birbirinden farklılık gösterdiğini söyleyen Bülent Cihantimur, ”Hastanın mutlaka istediği bu cerrahi operasyon için doktorunun ne sıklıkla ameliyat yaptığını öğrenmesi iyi olacaktır. Doktorunuzun pratik edindiği bir operasyon olması ve bu dalda güncel teknik ve donanıma sahip olması, cerrahinin etkili bir geri dönüş alınmasına fayda sağlar. Ayrıca hastalar ön görüşme esnasında doktorlarının daha önceden yaptıkları operasyon sonuçlarını görmeleri, öncesi ve sonrası fotoğrafları incelemeleri son derece önemlidir” dedi.

Anestezi yöntemim ne olacak ve kim uygulayacak?

İkinci önemli sorunun anestezi yönteminin şekli ve kimin uygulayacağı olduğunu açıklayan Cihantimur, şu ayrıntılara değindi:” Anestezi seçeneklerini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Bu konuda doktorunuza güvenmenizi tavsiye ederim çünkü operasyonun güvenli ve sorunsuz geçmesi için doktorunuz size en uygun seçeneği söyleyecektir. Bazı operasyonlara lokal, bazısında genel anestezi yapılabilir ve mutlaka anestezi ve reanimasyon uzmanı tarafından yapılmalıdır. “

İyileşme sürecim nasıl geçecek?

Estetik operasyon öncesi sorulması gereken sorular arasında en önemlisi ise, iyileşme süreciyle alakalı sorular olduğunu vurgulayan Cihantimur, “ Cerrahi bir estetik operasyon geçirecekseniz, illaki iyileşme süreçlerini, neler yaşayacağınızı, pansuman ve diğer elzem konuları danışmanız gerekir. İyileşme sürecinde bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızı ve ya ailenizi zor durumda bırakmamak için, sizi nasıl bir sürecin beklediğinden emin olmalısınız. Kaç günde toparlanacağınız, alınması gereken dikişler varsa, ne zaman alınacağı, ne zaman spora başlayabileceğiniz de yine önemli sorular arasında yer alıyor” dedi.

Yayın tarihi: 09.05.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
4458
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.