Uzmanlar

PORSELEN LAMINALAR

PORSELEN LAMINALAR

Dişte oluşan dezenformasyonu gidermenin sağlıklı yöntemlerinden biri porselen laminalar....

aslı

Dişlerimizin yapılarında, renklerinde ve şekillerinde cinsiyetin, yaşın ve genetiğin etkilerinden söz etmek mümkün. Zamanla dişler bu ögelere de bağlı olarak yıpranır ya da renk değişimine uğrarlar. Dişte oluşan bu dezenformasyonu gidermenin sağlıklı yöntemlerinden biri porselen laminalar. Üstelik o kadar doğal görünüyor ki uzmandan başkası herhangi bir operasyonun olduğunu anlamakta oldukça zorlanır.

Öncelikle dişlerin daha önce preparasyona(diş kesimi) uğramamış dişlerde, dişlerinin arasında seviye ve renk farkı bulunanlarda, dişlerinde çapraşıklık olup da ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde, ön dişlerinde büyük dolgu veya kırık olanlarda, dişleri aralıklı olanlarda, dişlerinin şeklinden memnun olmayanlarda, dişlerinin renginden memnun olmayanlarda ya da gülme hattı düz veya aşağı doğru meyilli kişilerde bu hattı düzeltmek için yapılabilir. Dişler hem estetik bir görünüm kazanır hem de daha doğal ve sağlıklı dişlere kazanılır.

Laminate veneerler, yaklaşık 0.5 mm kalınlığında, takma tırnak tarzında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Bu porselen yaprakçıklar, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine, bonding resinler ile yapıştırırlar. Bonding resinler diş ile porselen arasında ayrılmaz bir bağ oluşturarak adeta kaynak görevi üstlenirler. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yöntem ve malzeme doğru uygulanırsa dişten ayrılmaları mümkün olmaz ve ancak keserek çıkarılabilirler. Porselen laminate veneer yöntemi sunduğu en büyük avantaj minimum diş kesimi ile maximum estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir.

Hepimiz daha sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak isteriz. Üstelik yapılan uygulamalarda bu özellikleri ararken dişlerimizde en az kesimin olmasını arzu ederiz. Porselen laminalar işte bu avantajları sunar. Ayrıca dişten çok az doku kaldırıldığı için yapılabilecek en korumacı tedavidir. Hiçbir dişin kesilmesine gerek kalmadan kısa süre içinde doğal sağlıklı dişlere sahip olmak mümkün. Doğal dişlerimiz sigara, kahve gidi dış etkenlerden etkilenirken porselen laminalar ilk günkü beyazlığında kalır. Aynı zamanda özel bir yöntemle (bonding resin) dişe kaynak yapıldığı için dişten ayrılması mümkün değildir.

Tüm bu avantajlarının yanında hassas bir teknik olması, çok iyi bir hazırlık ve laboratuvar çalışması gerektirmesi ve diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha maliyetli olması gibi dezavantajları var. Ama uygulamadan sonra sahip olunan dişler ve özgüvenli gülümseme ilse hiçbir şeyle ölçülemeyen nimetidir.

Gülüşünüz avantajınız olsun…

Yayın tarihi: 05.02.2014
« tüm yazıları
Soru Sor
1288
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.