Uzmanlar

Laminate Veneer İle Doğal Dişler

Laminate Veneer İle Doğal Dişler

Dişlerimizin yapılarında, renklerinde ve şekillerinde cinsiyetin, yaşın ve genetiğin etkilerinden söz etmek mümkün.

dişler

Zamanla dişler bazı dış ve iç etkenlerle olarak yıpranır ya da renk değişimine uğrarlar. Dişte oluşan bu bozukluğu gidermenin sağlıklı yöntemlerinden biri porselen laminalar yani laminate veneerler. Üstelik o kadar doğal görünüyor ki uzmandan başkası herhangi bir operasyonun olduğunu anlamakta oldukça zorlanır.

Kimler Yaptırabilir?

-Dişlerin daha önce preparasyona(diş kesimi) uğramamış dişlerde,

-Dişlerinin arasında seviye ve renk farkı bulunan kişiler

-Dişlerinde çapraşıklık olup da ortodontik tedavi görmek istemeyen hastalar

-Ön dişlerinde büyük dolgu veya kırık olan kişiler

-Dişleri aralıklı olan hastalar

-Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlar

-Dişlerinin renginden memnun olmayanlar ya da gülme hattı düz veya aşağı doğru meyilli kişilerde bu hattı düzeltmek için yapılabilir. Dişler hem estetik bir görünüm kazanır hem de daha doğal ve sağlıklı dişlere kazanılır.

Laminate veneerler, yaklaşık 0.5 mm kalınlığında, takma tırnak tarzında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Bu porselen yaprakçıklar, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine, bonding resinler ile yapıştırılırlar. Bonding resinler diş ile porselen arasında ayrılmaz bir bağ oluşturarak adeta kaynak görevi üstlenirler. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yöntem ve malzeme doğru uygulanırsa dişten ayrılmaları mümkün olmaz ve ancak keserek çıkarılabilirler. Porselen laminate veneer yönteminin sunduğu en büyük avantaj minimum diş kesimi ile en üst düzeyde estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir. Porselen laminalar işte bu avantajlarından biri de dişten çok az doku kaldırıldığı için yapılabilecek en korumacı tedavidir. Hiçbir dişin kesilmesine gerek kalmadan kısa süre içinde doğal sağlıklı dişlere sahip olmak mümkün. Aynı zamanda özel bir yöntemle (bonding resin) dişe kaynak yapıldığı için dişten ayrılması mümkün değildir.

Gülüşünüz avantajınız olsun…

Yayın tarihi: 06.06.2014
« tüm yazıları
Soru Sor
1109
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.