Uzmanlar

Kişiye özel gülüş

Kişiye özel gülüş

Ahenkli bir gülümseme, iletişimimizin başarısı için avantaj sağlar...

Güncellenme tarihi:
gülüş

Araştırmalar gösteriyor ki konuşma ve gülme sırasında fark etmeden karşımızdaki kişinin dişlerine odaklanırız. Ahenksiz bir gülümsemede bilinçaltımız bunun sebebini aramaya başlar. Ahenkli bir gülümseme ise iletişimimizin başarısı için avantaj sağlar. İşte bu yüzden yapılacak en doğru işlem size özel gülüş dizaynıdır. Peki, gülüş dizaynı nedir ne değildir.

Gülüşümüzü etkileyen bir takım faktörler var. Cinsiyet, yüz şekli, yaş, dudaklar, diş etleri ve dişler. Bu faktörler ayrı ayrı sorunsuz dursa da bir arada düşünülünce gülüşümüz üzerinde büyük rol oynuyor.

Cinsiyet faktörü üzerinde durduğumuzda biz kadınlar ile erkeklerin gülüşleri birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda ise geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Biz kadınlarda gülme hattı yukarı doğru kavisliyken dişlerin köşeleri daha yumuşak döner. Gülme hattı daha düzdür ve dişlerin hatları daha belirgindir. Komşu dişlerde ise daha düz bir hatta birleşirler.Yüz şeklimizde gülüşümüz üzerinde oldukça etkilidir. Genellikle uzun yüzlü kişilerde diş yapıları daha uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş yapıları kare veya yuvarlak olur. Uzun yüzlü bir kişiye dikdörtgen formda uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun görünecektir. Oysa oval veya daha geniş formlar denenerek yüzdeki hoş olmayan uzunluk kamufle edilebilir. Veya yuvarlak yüzlü bir kişiye daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün daha ince görünmesi sağlanabilir.

Tüm bu faktörler gülüşümüzü oluşturur. Eğer gülüşünüzden memnun değilsek ve bu durum bizi rahatsız ediyorsa yapılacak şey çok basit. Karakterinize, yüz şeklinize, yaşınıza göre yapılacak gülüş dizaynı. Gülüş dizaynı sayesinde dudakların kalın, ince, uzun, kısa olmalarına göre düzenlenerek var olan kusurlar kapatılabilir.

Gülüş dizaynı nasıl yapılır?

Öncelikle ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız çekilir ve Panoromik ağız filminiz alınır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına yansıtılarak filminiz ve özel istekleriniz doğrultusunda sahip olmak istediğiniz gülme hattı belirlenir. Dişlerinizde herhangi bir kesme işlemine başlamadan diş rengindeki malzemelerle mo-cap (geçici model) çalışması yapılır. Mo-cap sayesinde dişlerinize dokunulmadan bittiğinde neye benzeyeceğini görmüş olursunuz. Dilerseniz tedaviye devam edersiniz, dilerseniz tamamen vazgeçebilirsiniz.

Artık istediğiniz kadar gülebilir, “acaba nasıl görünüyorum” gibi düşünceleri aklınızdan kovabilirsiniz..

Gülüşünüz avantajınız olsun…

Aslı Ercanlı

Yayın tarihi: 14.02.2014
« tüm yazıları
Soru Sor
6952
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.