Uzmanlar

Diş Taşı Kayıplara Neden Olabiliyor

Diş Taşı Kayıplara Neden Olabiliyor

Yapılan araştırmalara göre ağız ve diş sağlığına en az önem veren ülkelerden biriyiz. Ağız sağlığı bütün vücudumuzu etkiliyor zira ağız ve dişlerimiz sindirim sisteminin ilk ve en önemli parçasıdır.

diş

 Bakımı yeterince yapılmayan ağız sağlığı uzun vadede böbrek, kalp, kas ve çeşitli hastalıkların ilk nedeni olabiliyor.Gerek sindirim siteminin gerekse dolaşım sisteminin sorunsuz çalışması ya da görevlerini yerine getirirken herhangi bir sorunla karşılaşmaması için ağız sağlığının yeterince sağlanmış olması gerekiyor. Tam bir ağız sağlığının olması için düzenli olarak diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu noktada bir hatırlatma yapmak isterim. Diş fırçası dişlerin arasını yeteri kadar temizlemez. Bu yüzden diş ipi ağız hijyeninin en önemli yardımcısıdır. İhmal etmemek gerek. Sigara, alkol, aşırı tatlı ve tuzlu yiyecekler ve asitli içecekler genel sağlığımızı tehdit ettiği gibi dişlere de zarar veriyor. Tüm bu gereklilikler yerine getirilmediği zaman diş kayıplarına varan sonuçlar gözlemliyoruz. Diş yeteri kadar fırçalanmadığında, ağız yeteri kadar temizlenmediğinde yani ağzımıza gereken önemi vermediğimiz zaman karşımıza çıkacak ilk sağlık sorunu diş taşı olacaktır. Daha sonra çeşitli diş eti hastalıkları, diş çürümeleri ve en son tedavisinin mümkün olmadığı diş kaybı kendini gösteriyor.
Bu hafta herkesin aklında bazı soru işaretlerinin olduğu konuyu diş taşı temizliğini aktaracağım. Ağız ve diş sağlığının sağlanmasında ve sağlığın korunmasında en önemli ve ilk adım diş taşlarının temizlenmesidir. Diş taşı ya da diğer adıyla tartar özellikle tükürüğün bol olduğu bölgelerde tükürüğün taşıdığı kalsiyumun bu plak yapısına çökmesiyle oluşur. Diş taşı ne yazık ki fırçalamakla dişten uzaklaştırılmaz. Ancak bizlerin yapacağı temizlik sayesinde dişten uzaklaştırılır.
Diş taşına neyin neden olduğuna değinirsek dişlerin iyi fırçalanmaması liste başında yer alıyor. Çay, kahve, şekerli gıdalar dolaylı olarak diş taşına neden oluyor. Tedavisi yapılmadığı zaman diş taşlarının var olduğu dişin diş etleri çekilmeye başlar ve zamanla kökler açığa çıkar. Böylece bir süre sonra diş sorunları ve kayıplar kendini göstermeye başlar. “Diş taşı temizliği yaptırmak dişlerin aşınmasına neden olur mu” gibi soruları sık sık alıyorum. Diş taşı temizliği yaptırmak hiçbir şekilde dişlere zarar vermez. Aksine dişteki yabancı maddeler dişten uzaklaştırıldığı için ağız sağlığı sağlanmış ve vücut sağlığı da korunmuş olur.
Hastalarımın çoğu tedavi başladığında diş taşı temizliğinde karbonat kullandıklarını itiraf etmişti. Dişleri karbonatla temizlemeye çalışmak yapılacak en büyük hata. Çünkü karbonat dişleri temizlemediği gibi diş yüzeyini çizecektir. Dişlerin temizliği tartarların temizliğiyle başlar. Ağrısız, sancısız dişlerinize yapışan yabancı maddelerden kurtulmak neredeyse bir saat ötenizde.

Gülüşünüz avantajınız olsun…

Yayın tarihi: 16.03.2015
« tüm yazıları
Soru Sor
1641
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.