Uzmanlar

ARALIK KALMASIN

ARALIK KALMASIN

Diş ve dişeti hastalıkları ülkemizde önemli sağlık sorunları yer alıyor.

diş

Ne yazık ki dişlerimizde sorunlarla karşılaştığımız zaman yolumuz diş hekimine düşüyor. Zamanında müdahale etmekte oldukça yavaş ilerliyor ve kayıplar yaşıyor zaman içinde.

Ağız ve diş sağlığında gelebileceğimiz en kötü son dişi kaybettikten sonra yerine diş yapılamayacak duruma gelmesi. Ağız ve diş sağlığımızın genel sağlığımızın ilk adımı olduğunu hemen hemen bütün yazılarımda ifade etmeye çalışıyorum. İşte bu genel sağlığı korumanın ilk adımı dişlerimize sahip çıkmak. Dişlerimize bakımızı anlatıp duruyoruz ama dişlerimizin de yüzümüzün hatta genel görünümümüzün estetik bir parçası için de gerekli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Düzgün, beyaz, bakımlı dişler her zaman hem özgüvenin kaynağı olmuştur. Nasıl mı? Dişlerinizde görsel açıdan uyumsuzluk varsa; dişlerinizden biri diğerinden uzun ve ya kısaysa, dişleriniz oldukça küçük veya büyükse ya da dişleriniz arasında boşluklarınız varsa gülümsemek ister miydiniz? Bazı hastalarımız dudaklarıyla dişleri örtüp konuşmamaya yeminli gibi davrandığını itiraf etmişti. Neyse ki estetik diş hekimliği bu tür sorunları kolay ve doğal bir şekilde çözüyor.

Estetik diş hekimliği uygulamalarından biri de dişler arasındaki aralıkları kapatan Bonding uygulaması. Bu uygulama ile dişlerde var olan aralıkları, ufak tefek yüzey problemlerini veya kırıkları tek seanslık bir işlemle düzeltmek mümkün. “Nasıl olabilir ki” dediğinizi duyar gibiyim. İşte merak edenler için uygulamanın ayrıntılarını yazıyorum size özel… Bonding işleminde, önce dişin rengi belirleniyor ve dişin rengi tespit edildikten sonra uygun renkteki kompozit reçinelerle dişe istenilen form veriliyor. Bu işlem sırasında dişin rengini alan "bukalemun" özellikli kompozitler kullanılarak maksimum renk uyumu elde etmek ediliyor. Bu sayede diş renginde hazırlanan kompozitler dişe eklendiğinde herhangi bir fark gözlemlenmiyor. Dişlerde var olan boşluklar ortadan kalkıyor ve bonding görünmüyor bile. Tek seans süren işlemin ardından aradaki fark oldukça mutlu ediyor. Öte yandan bu yöntem estetik görünümün yanı sıra sağlığı da beraberinde getiriyor.

İşlemin Avantajları

Tek seans yapılması uygulamanın sağladığı en büyük avantajlardan. Kısa sürede pratik bir şekilde uygulanabildiği için sorunlar kolayca çözülebiliyor. Dişlere uygulanan maddeyi kaldırmaya gerek yok. Öyle ki diş renginde uygulandığı için doğal görünüme kavuşmak mümkün. Yöntemin başarılı avantajlarından biri de anesteziye gerek duyulmadan hatta herhangi bir ağrı sancı hissetmeden tamamlanıyor olmasıdır. Uygulamayı düşünen hastalar için yöntemin ekonomik olduğunu da söyleyebiliriz.

İşlemin Dezavantajları

Diş, dış etkenlerden oldukça fazla etkileniyor. Bu sebeple dişe uyguladığımız bonding uygulaması ne yazık ki ömürlük değil. Ama buna rağmen kısa sürede de zarar görmüyor. Kullanılan malzemenin ömrü 8 ya da 10 yıl ile sınırlı kalıyor. Bazı hastalarımızı üzen ya da düşündüren dezavantajlarının başında ise dişinizi sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız mutlaka gece plağı kullanmanız gerekiyor. Aksi halde kullanılan malzeme daha erken kırılıyor. Tüm avantaj ve dezavantajlarının dışında uygulamadaki başarı hekimin becerisi ile doğru orantılıdır.

Gülüşünüz avantajınız olsun...

Yayın tarihi: 30.09.2014
« tüm yazıları
Soru Sor
6739
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.