Mahmure

Uzmanlar

Akgün Manisalı

Sizi güzelleştiren cevaplar burada...

Sizi güzelleştiren cevaplar burada...

Monaco Prensesi'nin makyaj artisti Akgün Manisalı, sizden gelen soruları cevaplıyor...

Güncellenme tarihi: 15.02.2012
Sizi güzelleştiren cevaplar burada...

Merhaba, benim sorunum yuvarlak ve dolgun bir yüzüm; elmacık kemiklerim de çıkık. Yüzümü nasıl ince gösterebilirim? (Deniz Gül)

Selam Deniz Gül, yuvarlak yüzlülerde alın ve çene genişçe, yanaklar dolgun olur. Daha ince yani oval göstermek için ışık oyunuyla gölgeleme yapman gerekir. Koyu renkler kapatır geriye çeker, açık renkler açar ortaya çıkartır. Sen hem koyu renkler hem açık renkler kullanmalısın. Koyu renkleri şakaklarının ve elmacık kemiklerinin altına sür büyükçe bir fırça yardımıyla. Dikkat et gölgeleme yaptığın rengin içinde çok fazla pembe ve turuncu tonları olmasın, allık ile gölgeleme yapma derim bu yüzden, doğal durmaz. Mat kahve tonları olmalı bu renk (teninin rengine uygun bir ton).Açık ışıltılı bir ürünü de alnının ortası, burnunun üstü, çenenin ortası, kaşlarının altı, elmacık kemiklerinin üst tarafı, göze yakın tarafına ve göz pınarına doğru sür. Genelde göz bölgesinin aydınlatılması atlanıyor gölgeleme yaparken. Bir bütün olarak yaparsan makyaj güzel gözükür.


Merhaba, benim sorunum gözlerimin çekik olması. Nasıl daha yuvarlak ve büyük görünürler? Ama boya kutusuna girmiş abartı görünüm istemiyorum (Selen Akay)

Sevgili Selen, gözün yukarı mı, yana mı yoksa aşağı mı çekik bilemiyorum. Çok fazla üründe kullanmak istemiyorsun anladığım kadarıyla. Ama sakın unutma yanlış teknik ve renk kullanımı etrafta gördüğümüz korku filmlerinin sebebi, doğru renk seçimi ve tekniği de yapılan makyaj hiç facia durmaz. En iyisi al bir göz kalemi, kahve veya siyah. Üst kirpik diplerine kalınca bir çizgi çek, iç taraftan dışa doğru, ortası daha kalın olsun, köşelere doğru incelsin, alt kirpik diplerine de çek, dıştan ortaya kadar olsun, alt tarafı boydan boya çekme. Fırça veya pamuklu çubuk yardımıyla dağıt bu çizgiyi, iz kalmasın daha doğal durur.

Gözünün içine de açık renk bir kalem çek. Göz kapaklarına doğal, hafif ışıltılı bir far sür, kaşların muntazam olmalı, kaş altlarını hafif aydınlat. Kirpikler çok önemli çekik gözlerde. Mutlaka kıvrık ve rimelli olmalı, bu gözünü büyük göstermek için çok önemli.


Merhaba, yazılarınızdan çok şey öğrendim, çok teşekkürler. Bir sorum olacak, gözaltlarımı kapatırken zorlanıyorum, ne yapmam lazım? (Eda Aksu)

Sevgili Eda, gözaltı, derisi gibi ince bir konu! Çok açık söyleyeyim, ne kadar az ürün kullanırsan o kadar hayatın kolaylaşır. Tabii ki sorununu tam anlayamadım, gözaltı morluğu mu, şişkinliği mi, kırışıklığı mı? Sorunun gözaltı morlukları ise (gözün etrafındaki deri çok incedir, kılcal damarlar sorunudur, tedavi edici kremler mevcuttur, ne kadar işe yaradığı kişiden kişiye değişir) ışığı yansıtan (light reflecting), parlak taneler içeren ürünlerle bunu kapatamazsın. Bu tip ürünleri yerli yersiz kullanmak olmaz. Bu gözaltı morluğu sorununu kapatıcı (concealer) özelliği olan, sıcak renkli (somon rengi) ürünlerle minimize edebilirsiniz. Birçok kişinin iddia ettiği gibi bir iki ton açık soğuk renkli ürünlerle olmaz, kaş yapayım darken göz çıkartırsın. Daha önce dediğim gibi elini aza alıştır, mümkün olduğu kadar kırışıklıklardan uzak dur, ve kapatıcı özelliği olan ürünler renk farkını minimize eder, kırışıklıkları ise daha çok ortaya çıkartır.


Merhaba, kirpik kıvırma sizden anladığım kadarıyla çok önemli bir işlem ki ben de yapmayı seviyorum fakat kıvırma işlemi zaten yoğun olmayan kirpiklerime zarar verir mi, dökülme yapar mı? (H. C.)

Sevgili H.C., yapmaz, bu şehir efsanesidir. Sakin sakin yapar, kıvırdıktan sonra rimel sürersen(önce değil) doğru aleti kullanırsan, hiçbir şey olmaz. Seyrek kirpiklerinin sebebi kirpik kıvırıcımı ki, kullandıktan sonra böyle bir şey olsun. Dünyada iki marka vardır, Shu Uemura ve RMK. En iyi kirpik kıvırıcılardır (eye lash curler). Diğerleri bunların iyi ya da kötü kopyalarıdır. Bulmakta zorlanıyorsan Max Factor veya MAC inde var ve fena değiller ama dediğim gibi Shu Uemura veya RMK ile yarışmak biraz güç bu konuda.

« tüm yazıları
Soru Sor
10731
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.