Mahmure

Uzmanlar

Akgün Manisalı

Akgün Manisalı'dan makyajın püf noktaları

Akgün Manisalı'dan makyajın püf noktaları

Monako prensesinin makyaj artisti ve podyum şovlarının aranılan makyözü Akgün Manisalı'dan 4 adımda kusursuz makyajın sırları...

Güncellenme tarihi: 15.02.2012
Akgün Manisalı'dan makyajın püf noktaları

Herkese selam, bu hafta size bazı önerilerim olacak. Aslında bazı haftalar sorulara cevap vermek yerine yıllardır karşılaştığım, zaman zaman deneme yanılma yoluyla öğrendiğim, denemeden yanılgıya düştüğüm, dilimin yandığı ve sonunda öğrendiğim makyajla ilgili bazı püf noktaları sizlerle paylaşmak istedim. Geçen haftaki soruları bu haftaki sorularla birlikte önümüzdeki hafta cevaplayacağım.

Hem anlatması hem anlaması kolay olması amacıyla(bazen konudan konuya atlayarak kendi kafamı bile karıştırabiliyorum!) makyaj ile ilgili önerilerimi, püf noktaları dört başlık altında yazayım diyorum. Cilt ve bakımı, göz çevresi, yanaklar, dudaklar.


Not: Makyajla ilgili tüm sorularınızı bu haberin altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Dudaklar: Malum kış aylarındayız, bazılarımızın yaşadığı bölgeler bazılarımıza göre daha kuru, dudaklarda bu soğuk ve kuru havadan nasibini alıyor. Gerçi dudak kuruluğu sadece iklim şartlarından dolayı olmaz. Biraz bünye ve yemediklerimizle, içmediklerimizle de ilgili. Genellikle Vaseline ve dudak kremlerine saldırırız. Kurumuş bir dudağı petroleum jelly içerikli(Vaseline) bir ürün ile yumuşatabiliriz ama bu kısa vadeli bir çözümdür, uzun süreli petroleum jelly içerikli ürünler kullanmak dudağımızı daha çok kurutur ve çatlaklara yol açar. Çatlamış bir dudağa daha da fazla petroleum jelly sürdüğümüzdeki görüntünün facialığı konusunda hepimiz hem fikiriz sanırım! Bees Wax veya Cocoa Butter içerikli ürünler uzun vadede daha etkilidir. Dudak kremimsiz yaşayamam diyorsanız, bees wax veya cocoa butter içerikli ürünleri tercih edin.
Göz Çevresi: Far öncesi göz kapaklarına sürülen veya kapatıcının(onunda üzerine pudra sürerek sabitleştirilmesi) farın sürümünü kolaylaştırdığını ve kalıcı olmasını sağladığını yazmıştım daha önce. Bazılarımızın göz kapakları daha yağlı olabilir ve gün içerisinde terlemeye maruz kalabilir bulunduğumuz yer itibariyle(iş, okul, vs..). Her fondöten ve kapatıcı ile bu bazı yakalayamayabiliriz. Nemlendirici sürerken göz kapaklarınıza temas etmemesine dikkat edin. Eğer kullanıyorsanız tonerle göz kapaklarınızı da silin ve kurumasını bekleyin. Kapatıcı yerine göz kapaklarınıza MAC Paint Pot tarzında(ten rengi tercihim, doğal durması bakımından) su bazlı, çabuk kuruyan ve kuruduğunda yerinden oynamayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ten rengi Eye Primer da olabilir ama dikkat edin su bazlı olsun çünkü yağ bazlı ürünler ilk sürdüğünüzde güzel ama sonrasında çabuk dağılıp bir bölgede toplanıyorlar.
Yanaklar: 80'li yıllar dışında (vatka, perma ve mor allık, olay!) ve belki birazda 20'ler haricinde allıklar yüzümüze hep doğallık, gençlik ve masumiyet verecek biçimde sürülmektedir. Terlediğimiz, yüzümüzün kızardığı zamanki yanakları referans alabilirsiniz. Yaş ilerledikçe, cilt solgunlaşmaya başladıkça allık renkleri de koyulaşır, gençlik etkisi verebilmek için. Dikkat edilmesi gereken allığın yanaklarda, burun hizasından aşağı inmemesi ve göz bebeğinden aşağı yanaklara dik bir çizgi çizsek, kullanacağımız rengin bu çizgiden buruna doğru yanaşmaması gerekir. Bu sınırların dışına çıkacak allık kullanımı, size doğaldan çok 39 derece ateşli görüntüsü verir! Gülümsediğimiz zamanki yanaklarda oluşan elma üzeri allığın en yoğun olması gerek bölge, geri kalan yüzün şekline göre dağıtılmalı.
Cilt ve Bakımı: Anti Ageing ürünleri kullanmak için 50. yaş gününüzü beklemeyin! Bana soracak olursanız 20'lerde başlayın derim ama olur mu canım gencim güzelim, doğalım, feministim, anti kapitalistim, sağa, sola, yukarı aşağı her şeye karşıyım, bunalımdayım, ayrıldık ama beni asla unutamaz diyorsanız, 35 derim. Çünkü 35 yaşında ciltte geri sayım başlıyor! En iyi haftalar!


« tüm yazıları
Soru Sor
24189
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.