Yaşam

Tatile Çıkmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Tatile Çıkmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Tatile giderken denizle, güneşle, eğlence ve dinlence dolu günlerin hayaliyle dolar içimiz.Tatilinize eksiksiz gitmek istiyorsanız işte sizin için hazırlağımız liste...

Seyahate Çıkmadan Önce

Tatile giderken denizle, güneşle, eğlence ve dinlence dolu günlerin hayaliyle dolar içimiz. Hiçbir olumsuzluğu getirmeyiz aklımıza. Fakat tatil de günlük hayatımız gibi risklerle doludur. Tatilde, plajda güneşlenirken, eve dönüşünüzde sizi ne gibi sürprizlerin bekleyebileceğini düşünemezsiniz. Hırsızlar, tatilcilerin korkulu rüyasıdır. Bütün kapılarınızı ikişer defa kilitlemiş olsanız dahi, hırsızlar büyük bir kolaylıkla girmenin bir yolunu bulur. Ya da bir musluk açık kalmıştır, komşularınız telefon açıp evinizi suyun bastığını söyler. Bunların haricinde önemli bir kaç eşyanızı valizinize koymayı unutmuşsunuzdur. İşte tatilinizin keyfini kaçıran, burnunuzdan getirecek bir kaç misal…


Sakin bir plan yapın

Bu problemlerle başa çıkmak ise sanıldığı kadar zor ve imkansız değildir. Tatile çıkarken, gözünüzün arkada kalmaması için, evinizde uygulayabileceğiniz çok basit fakat bir o kadar da etkili metodlar var. Önce sakin bir şekilde plan yapın ve bazı basit tedbirlerle işe başlayın. Hırsızlara karşı evde bulunmadığınız geceler için bir ışığı açık bırakarak evde olunduğunuz hissini verin. Kapı önündeki paspas altı ya da herkes tarafından bilinecek bir yere anahtar saklamayın. Pencereniz yüksekte ise yakınında tırmanılmasını kolaylaştıracak ağaç ve elektrik direği olmamasına özen gösterin; pencereye tırmanmayı sağlayacak malzemenin evin yakınında olmamasına dikkat edin.

Parmaklık yaptırın

Alt katlarda oturuyorsanız, parmaklık yaptırın. Ancak parmaklığın üst katlara tırmanılmasını kolaylaştıracak şekilde olmamasına dikkat edin. Evinize sahiplik yapmalarını sağlamak maksadıyla komşularla da iyi ilişkiler içerisinde bulunun. Pazarlamacı, dilenci ve bohçacı gibi satıcıları sakın eve almayın. Apartmana gelen yabancılara kim olduklarını ve ne aradıklarını sorun.

Yayın tarihi: 24.05.2013
5962
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.