Yaşam

İlginç mimariye sahip yerler!

İlginç mimariye sahip yerler!

Dünyanın her bir köşesi ilginçliklerle dolup taşıyor. Sırtınıza çantanızı alıp mimari açıdan değişik yerler görmek ister misiniz? İşte mimarisiyle şaşırtan bu diyarları sizler için derledik…

Güncellenme tarihi:

Alberobello, İtalya :

11.000 kişinin yaşadığı Alberobello, 14. yüzyıldan kalma evleriyle tanınan ilginç bir yerdir. UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu yerde koni biçimindeki evleri gördüğünüzde buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.Trulli adı verilen evler karınca yuvaları gibi yeşilliğin içinde sıralanıyor.

Al Hajjerah, Yemen :

Arap yarımadasındaki en ilginç yerleşim yerlerinden olan Al Hajjerah, kayalık üzerinde kurulmuş evlerden oluşur. 2000 kişinin yaşadığı binalar 16. yüzyıldan kalmadır. Her an kayalıktan aşağı yuvarlanacakmış gibi görünen evler görenlerin yüreğini ağza getirmektedir.

Monsanto, Portekiz :

Portekiz’de bulunan Monsanto, turistleri şaşırtmaktadır.

Dev kayaların altına inşa edilmiş evler ezilmiş gibi görünmektedir.

Setenil, İspanya :

Klostrofobiniz varsa buraya gitmeyi bir kez daha düşünün. Doğal taşları yapı malzemesi gibi kullanan insanoğlu Setenil’de harikalar yaratmış.

Her köşesinde yeni şeyler keşfedebileceğiniz Setenil’de Moorish kalesini ve Enkarnasyon Kilisesi’ni gezmeyi ihmal etmeyin.

Chuxi, Çin :

Chuxi, “tulou” adı verilen binaların sayıca üstün olduğu bir kasabadır. 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Chuxi, geleneksel Çin evlerinin görülebildiği bir yerdir.

Tulou, ortası boş daire şeklindeki evlere verilen isimdir.1419 yılında inşa edilmiş en büyük tulou, içi çemberden oluşur. Dıştaki çember 4 katlı ve içteki çember tek katlıdır.

Göreme, Türkiye :

Kapadokya bölgesinde bulunan Göreme, peri bacalarıyla ünlüdür. Saklı labirentlerin ve inanılmaz mimarinin çarpıcı bir şekilde sunulduğu kayalar, volkanik arazinin rüzgar ve su ile aşınması sonucu oluşmuştur. Bölgeye gidenlerin yer altı şehirlerini görmesini de önerilir. Derinkuyu yer altı şehri özellikle ziyaret edilmelidir.

Kandovan, İran :

Tebriz yakınında bulunan Kandovan, 800 yıldır bölgede bulunan bir kasabadır. 670 kişinin yaşadığı köyün manzarası inanılmazdır.

Kayalara oyularak inşa edilmiş evler yüzyıllardır ayakta durmaktadır. Kayaların enerjisinden faydalanılan evlerde ısıtma veya soğutma sistemleri yoktur. Kayalar evleri kışın sıcak yazın serin tutar.

Yayın tarihi: 21.05.2013
15248
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.