Epilepsi (Sara)
Beyin hücrelerinin elektrik iletimindeki bozukluklara bağlı olarak gelişen epilepsi, kasılma, çırpınma ve bilinç kaybıyla kendini gösterir. Kendi dilimizde sara adıyla biliniyor. Nöbet geçirilmesi kişinin epilepsi olduğunu göstermez.

Epilepsi faktörleri
Hamilelik döneminde ceninin beyin gelişimini etkileyen nedenler, metabolik hastalıklar, annenin aşırı alkol kullanımı, doğum sırasında bebekteki beyin hasarı, kanaması veya bebeğin oksijensiz kalması, doğum sonrası menenjit, ensefalit, bebeğin düşmesi veya kafa travması, kalsiyum, şeker ve albumin bozuklukları, beyin tümörü, uzun süren ateşli hastalıklar

Epilepsi nöbetleri
Epilepsi nöbetleri çeşitlidir. Halk arasında en iyi bilineni büyük nöbettir. Hastada bilinç kaybı, kasılma, çırpınma ve sonrası derin ve hırıltılı soluk alma ve uyku takibidir. Hasta dilini ısırabilir, idrar veya dışkısını kaçırabilir. Dudaklarda ve vücutta morarmalar meydana gelebilir.

Bu durumda yapılması gerekenler
Giysileri gevşetin,yan çevirerek yatırın. ağzını ve solunumunu açık tutun doktor çağırın ya da en yakın hastaneye götürün. Ağzını açmak için zorlamayın, Yavaş hareketler yapın. Çenesi kırılabilir. Yapay solunum ya da kalp mesajı yapmaya gerek yok.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.