Anevrizma
Aort damarı gibi çok geniş damarlarda oluşabildiği gibi kılcal damarlarda bile oluşması mümkün. Daha çok aynı damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda ve damarın daha küçük dallara ayrıldığı noktalarda oluşuyor. Bu zayıf bölgelerde damar içi basınç (tansiyon) nedeniyle her kalp atımında damardaki zayıf nokta bombeleşerek baloncuk oluşuyor ve basınç arttıkça ya kendiliğinden patlamaya ya da öksürme, ıkınma ve ya cinsel temas gibi basınç artması sonucu meydana gelebiliyor. Türkiye'de "anevrizma" hastalığı, satançı Ebru Gündeş'le birlikte anılmaya başladı.
Anevrizmanın risk faktörleri arasında hipertansiyon, sigara kullanımı, doğum kontrol ilaçları, alkol, kokain yer alıyor.

Belirtileri:
Anevrizma, beyni besleyen damarların beyin tabanında birleştiği "Willis poligonu" adı verilen ağda meydana gelir. Anevrizması olan hastaların bir çoğu bunun farkında değildir. Çünkü şikayetleri yoktur. Anevrizma yapılan tomografi veya MR tetkikinde tesadüfen, kafa sinirlerine ait belirti vererek, ve kanamalar şeklinde anlaşılır. Kanama belirtisi en tehlikeli olanıdır. Aniden çok şiddetli başağrısı, ense sertliği, kusma, kanamanın sıklığına göre bilinçte bozulma ve bazen bel ağrısı oluşabilir. Hızlı ve yoğun müdahele gereklidir. Erken müdahele önemlidir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.