Miyopi
Uzağı görememe kusurudur. Objelerin görüntüsü korneadan ve göz merceğinden kırılarak geçer ve retina tabakasının üzerine odaklanarak net görüntü oluşur.

Miyoplarda kırma gücü fazla olduğu için gözde kırılan görüntü retinanın önüne düşer. Bu gibi hastalarda gözlük, lens gibi negatif merceklerle gözün kırma gücü azaltılarak görme keskinliği arttırılır. Gözlük takmayan miyoplar uzağı göremez fakat yakını net ve uyum yapmadan görebilirler.

Hasta uyum sağlayarak görmesini artıramaz. Çünkü gözün kırma gücü olması gerekenden fazladır. Uyum yaparak sadece gözün kırma gücü artırılabileceğinden miyopilerde uyum söz konusu değildir.

Miyopları ikiye ayırıyoruz, birincisi basit miyopi diğeri de dejeneratif miyopidir. Basit miyopi okul çağında ortaya çıkar,20 yaş civarında durabilir ve yüksek derecelere ulaşmaz. Dejeneratif miyopi genellikle bebeklik çağında kendini gösteren yüksek miyoplardır.

Dejeneratif miyoplarda göz dokusunun ileri derece ön arka ekseni üzerinde uzaması sonucu retina tabakasında bulunan bruch membranı incelmesi sonucu gözde önemli kanamalar ya da retina dekolmanı riski fazladır. Genellikle 7 dioptrinin üzerindeki miyoplardır.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.