Hipermetropi
Görüntü retinanın üzerine değil retinanın arka tarafına odaklanır. Burada gözün kırma gücü düşük kalır. Bunu da retina üzerine alabilmek için gözün kırma gücü arttırılır.

Gözün kırma gücünü arttırmak için hasta ya uyum yapar ya da hastanın gözüne pozitif mercek koyarak gözün kırma gücü arttırılır. Hipermetropi hastaları uyum yapmadıkları zaman hem uzağı hem yakını net göremezler. 2 nedene bağlı olabilir.

1. Eksen hipermetropisi: Gözün ön arka aksı kısa olduğu için görüntü retinanın arkasına düşmektedir. En sıklıkla görülen şeklidir. Gözün 1mm kısa olması 3 dioptirlik hipermetropiye neden olur.

2. Kırıcılık hipermetropisi gözün boyu normal olmasına rağmen kırma ortamlarının gücünün az olmasına bağlı olarak meydana gelir. Bazen çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelip geçici hipermetropilerde vardır. Lensin yerinden oynaması yada çıkarılması da hipermetropiye neden olur.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.