Prostatit
Prostatit terimi prostat bezinin çeşitli infeksiyon durumlarını tanımlamak için kullanılır. Prostat mesanenin boynunda yer alan üreme ile ilgili bir organdır.

Prostatit tanısı koymak bazen çok zordur. Tedavi de aynı şekilde zor olabilir. Bu zorluklar kombinasyonu bazen doktor hasta ilşkisini de olumsuz yönde etkileyebilir. Prostatit bir kez ortaya çıkınca kronikleşebilir, aynı tempoda kalabilir veya geçebilir.

Prostatitin belirtileri
Prostatitli hastaların şikayetleri çeşitlidir. Bunlar genellikle,sırtın alt bölgesinde ağrı,idrar sırasında yanma,sık idrara çıkma,acil idrar yapma hissi, makatta ve testislerde ağrı gibi belirtilerdir.

Daha sonra bu rahatsızlıklar genel bir hastalık haline sebep olurlar ve genel bir yorgunluk,adele güçsüzlüğü,eklem ağrıları,ateş gelişebilir.

Prostatit nedenleri
Prostatit genellikle üriner infeksiyona yol açan bakterilerin prostat dokusuna yayılması ile gelişir.

Bazı olgularda da idrarda klasik anlamda bakteri olmayıp özel mikroorganizmalar (Chlamydia veya Ureaplasma) bu hastalığa sebep olabilir ve ancak özel tanı metodları ile tanınabilir. Diğer bir kısım hastada ise hiç bir bakteri ve mikroorganizma saptanmaz.

Tüm bu karışıklıklardan ötürü tanı koymak zor olabilir. Dekonjestanlar,soğuk tatbiki,ilaçlar kullanılarak belirtiler azaltılabilir.

Tedavi
Prostatit genelikle antibiyotikle tedavi edilen bir hastalıktır. Bu yöntem bakteriyel kaynaklı infeksiyonlarda geçerlidir.Akut bir bakteriyel infeksiyon yoksa antibiyotik tedavisi etkili değildir.

Çünkü antibiyotiğin ortadan kaldıracağı mikroorganizma yoktur. Bunlara nonbakteriyel prostatit denilir. Hastalara adele gevşetiçi ilaçlar, mesane boynu ve prostatı gevşetiçi ilaçlar verilir.

Anti ödem tedavisi,oturma banyoları yarar sağlar. Prostatit de cerrahi tedavinin pek rolu yoktur. Yapılsa bile bir kısım prostat dokusunun endoskopik çıkartılmasından ibarettir ve son çare olarak düşünülebilir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.