Kanal Tedavisi
Endodonti, pulpa (dişin sinir dokusu) ve periapikal dokuların hastalığı ile bu hastalıkların etyolojisi (sebepleri), önlenmesi, tanı ve tedavisini konu edinen bir dişhekimliği dalı olarak tanımlanır.

Ülkemizde dişhekimliğinin tüm branşlarında olduğu gibi endodontide de güncel tedavi ve korunma yöntemleri büyük bir hızla benimsenmektedir. Hastaların bilinçlenmesi bu konudaki en büyük göstergedir.

Uzun yıllar herhangi bir dişteki iltihabın, vücudun başka bir yerinde önemli hastalıkların gelişiminde etken olabileceği ihtimali nedeniyle, pulpası iltihaplanan dişlerin çoğunluğunda diş çekimi endikasyonu konulmuştur. Ancak günümüzde bu düşünceler tamamen gündemden düşmüş, tam tersi bu dişlerin çekimi yerine bu dişlerin tedavi edilmesi öngörülmüştür.

Pulpası iltihaplanan dişlerde geri dönülmez bir safhaya gelindikten sonraki (herhangi bir etkene bağlı olmadan başlayan ve özellikle gece zonklayıcı tarzda ağrı şikayeti) durumlarda kanal tedavisi kaçınılmaz olmaktadır.

Kanal tedavisi; dişin enfekte sinir dokusunun tamamen temizlenip, steril bir ortamda bu boşluğun gerekli genişletmenin yapılmasından sonra doku dostu medikamentlerle (ilaçlarla) doldurulması işlemine denir. Doğru zamanda ve iyi bir şekilde yapılan kanal tedavisinin dişin ve periapikal dokuların sağlığı açısından önemi tartışılmazdır. Pulpa iltihabının başlangıç safhalarında hastaların hekime başvurmaları sayesinde kanal tedavisine gerek kalmadan kuafaj tedavisi ile diş kurtarılabilmektedir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.