Bitlenme
Bitlenme nedir?

Bit,genellikle saçlı deriye yerleşen ve kaşındıran küçük bir parazittir.Küçük, beyaz renkli yumurtaları (sirke) da saç köklerine yapışır. Çok kolay bulaşır. Bu nedenle çocuğunuzda bit varsa bütün aile bit açısından araştırılmalı ve arkadaşlarının anne, babaları uyarılmalıdır.

Belirtiler

- Başta kaşıntı
- Saçlara, köke yakun yerlerde iyice yapışmış küçük beyaz noktacıklar
- Kafa derisinde kırmızı böcek ısrığı izleri

Ne yapmalı?

- Eczaneden bitlere karşı kullanılan bir losyon alın. Bunu çocuğun başına sürüp açıklamasında yazılı süre kadar bekletin. Bu süre genellikle birkaç saattir.
- Çocuğun saçlarını, yıkayıp duruladıktan sonra ölü bit ve sirkeleri ayıklamak için özel bit tarağıyla tarayın. Bitleri bütünüyle temizlemek için bu uygulamayı üç gün arayla, iki üç kez tekrarlamak gerekebilir.
- Çocuğun tarağını, saç fırçasını ve başlıklarını bit losyonuyla yıkayın ya da bunları bir naylon torbaya koyarak on gün bekletin. Bit ve sirkeler ölecektir.
- Çocuğunuz yuvaya ya da okula gidiyorsa ilgililere haber verin. Bitler ve sirkeleri bütünüyle temizlenene dek çocuğu evde tutun.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.