Sağlık

Zayıflatırken seks iştahını artırıyor...

Zayıflatırken seks iştahını artırıyor...

İngiliz bilim adamları, sonunda hem kadınları hem de dolaylı olarak erkekleri memnun edecek bir hap geliştirdiler.

Kadınları zayıflatırken, seks iştahlarını da artıran bu hap, bugüne kadar yalnızca fare ve maymunlar üzerinde test edilmişti. Ancak hap önümüzdeki 10 yıl içinde piyasaya çıkacak. Edinburgh Tıp Araştırma Konseyi'ne bağlı merkezin Başkanı Prof. Robert Millar'ın başkanlığındaki bilim adamları, milyonlarca kadını etkileyen "libido azalması"nı tedavi edecek hormonu geliştirirken, bu hormonun tesadüfen zayıflattığını da fark ettiler.

Testler olumlu
Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, seks iştahı arttıkça yemeğe daha az ilgi olduğu fark edildi. Libidoyu artıran "Tip 2 Gonadotropin" adlı hormon, fareye enjekte edilince, farenin karşı cinsle flört etmeye yatkınlık gösterdiği anlaşıldı. Aynı şekilde denek maymunların da karşı cinsin ilgisini çekmek için dil çıkarıp kaşlarını kaldırdığı gözlendi. Bununla birlikte denek olarak kullanılan bu hayvanların günlük yemek yeme miktarları azalırken, bazılarının üçte biri oranda yemek yediği ortaya çıktı. Araştırmayı yapan Prof. Millar, şunları söyledi:

Libido artarken iştah azalıyor
"Bu hormon, beyinde üremeyi etkileyen alanları harekete geçiriyor. Ancak aynı zamanda libidonun artması ile birlikte iştahın da azaldığını gözledik. Geliştirdiğimiz bu hormon kadınlara verilirse, hem libidonun artacağını hem de iştahın azalarak kadınların korkulu rüyası olan fazla kilolardan kurtulacağını tahmin ediyoruz."

Ayşegül Ekinci/ Londra
Hürriyet
Yayın tarihi: 12.07.2007
600
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.