Sağlık

Zayıflarken yüzünüz çökmesin!

Zayıflarken yüzünüz çökmesin!

Deri altı hacmini yağ, kas ve iskelet oluşturur. Yanlış yapılan diyetlerle yüzün yağ tabakası kaybolur.

Zayıflarken yüzün çökmemesi için neler yapılabilir? Prof. Dr. Ahmet Karacalar cevapladı.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Este 7 Estetik Birimi yöneticisi Prof. Dr. Ahmet
Karacalar, merak edilen soruları cevapladı...

Zayıflarken yüzümüz neden çöker?

Yüz iç ve dış faktörlerin etkileri ile yaşlanır. Yüz yaşlanmasında halk arasında "çökme" olarak adlandırılan türü, deri altında bulunan hacmin hızlı kaybı ile olur. Deri altı hacmini yağ, kas ve iskelet oluşturur. Yanlış yapılan diyetlerle yüzün yağ tabakasının kaybı ve iskelet sistemindeki erimeler ile yüzde yaşlanma hızlanır.

Bu durum zayıflama çökmesi olarak bilinir. Özellikle yanakların düşmesi ile buldog yüz adı verilen yüz görüntüsü yanında, gözlerde içeri çökmeler, kaş düşmeleri, ağız kenarı düşmeleri olur. Kişi daha ince ve sağlıklı bedene sahip olmasına rağmen yüz yorgun ve mutsuz görünür. Özellikle 35 yaşını geçmiş kişilerde hızlı ve fazla kilo kaybı, önlem alınmaz ise yüzü yaşlandırır.

Hızlı ve aşırı kilo kayıplarında yüz dışında bedenin diğer bölgeleri ve özellikle kol, göğüs, bacak içi ve kalça sarkmaları da olmaktadır. Ancak yüz görünür olduğu ve yaşlanmanın doğrudan kanıtlarını verdiği için daha önem taşır.

Yayın tarihi: 23.07.2009
2425
dahafazlası
YORUMLAR

ama zayıflayınca insanın yüzü gerçekten çöküyor, özellikle sık kilo alıp vermelerde vücut nasıl sarkıyor ve bir daha kendini toparlaması zor oluyorsa aynı şekil yüz de vücut gibi sarkıyor ne yazık ki..

anemonsevgi 09.09.2009 20:34:42
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.