Sağlık

Zayıflama çaylarına dikkat!

Zayıflama çaylarına dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, zayıflama çaylarının, özellikle yaz aylarında baygınlık ve havaleye yol açabildiğini belirtti.

Doç. Dr. Bölükbaşı, yaptığı açıklamada, yaz aylarında vücuttaki sıvı ve tuz kaybının arttığını vurgulayarak, bunun insan hayatında ölümcül sonuçlara yol açabildiğini, hipertansiyon hastalarının ani tansiyon düşmesi gibi sağlık problemiyle karşı karşıya kalabildiğini söyledi.

Son yıllarda kullanımı artan zayıflama çaylarının vücutta hızlı bir su ve mineral kaybına yol açtığını ifade eden Bölükbaşı, "Zayıflama çayları, özellikle yaz aylarında, hassas bireylerde baygınlık, hatta havaleye yol açabilmektedir. Su ve minerallerin azalması beynin kolay uyarılabilir hale gelmesine, kalbin yorulmasına ve tansiyonun düşmesine de sebep olmaktadır" dedi.

Yaşlı ve çocuklar ile sara, migren ve hipertansiyon hastalarının riskli grubu oluşturduğunu belirten Bölükbaşı, şunları kaydetti:

"Riskli gruptaki kişiler, bu tür tehlikeli uygulamalardan kesinlikle kaçınmalıdır. Sık sık baygınlık, hatta epileptik nöbet geçirebilirler. Sözü edilen belirtilerle karşılaşıldığında, bu tür çayların içilmemesi gerekmektedir. Ayrıca katı diyetlere son verilerek, dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir."

Doç. Dr. Bölükbaşı, zayıflama çayı kullananların mutlaka bir diyetisyene giderek dengeli beslenme programı almaları gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 18.06.2006
1266
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.