Sağlık

Yüz felcine yeni çözüm

Yüz felcine yeni çözüm

Botoks sadece kırışıklık tedavisinde değil yüz felcinde de etkili ve basit bir tedavi yöntemi oldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ahmet Karacalar, yüz felci geçirmiş hastalara botoks uyguladıklarını ve oldukça başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Yüz felcinde sorununun sadece hastanın yüzünün bir tarafındaki mimik kasların yeterince çalışmaması olmadığını belirten Prof. Dr. Karacalar, sağlam tarafın da aşırı çalışmasına bağlı özellikle gülme, konuşma ya da bazı duyguların ifadesinde iki taraf arasındaki aşırı farklılık oluştuğunu kaydetti.

Sadece kırışıklık tedavisinde kullanılmıyor
"Botoks sadece kırışıklık tedavisinde değil yüz felcinde yüzün iki tarafı arasındaki simetriyi sağlamak için etkili ve basit bir tedavi yöntemi olarak oldukça başarılı olmaktadır" diyen Prof. Dr. Karacalar, yüz felci geçirmiş hastalarda botoks uygulanan alanların genellikle alın, göz kapağı, ağız kenarı, burun, dudak üstü ve altı olduğunu belirtti.

Bir hafta sonra simetri
Karacalar, yüz felci geçirmiş olanlara uygulanan botoks sayesinde uygulamadan bir hafta sonra yüzün iki tarafı arasında simetrinin sağlanmış olduğunu söyledi.

Yılda iki kez tekrar
Yüz felci geçirmiş kişiye botoks uygulamanın 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığını anlatan Karacalar, işlemin yılda iki kez tekrar edilmesi gerektiğini, tekrarlardan sonra uygulama aralarının uzadığını açıkladı.

Prof. Dr. Karacalar, yüze uygulanan botoksun, yüz felcinin iyileşme sırasında yüzde bıraktığı işlev ve doku bozuklukları olan istemsiz kasılmaların önüne geçilmesinde ve yanlış mimik kullanımında da oldukça işe yarayan bir yöntem olduğunu söyledi.

'Gülümseme estetiği'
Yaptıkları operasyona 'gülümseme estetiği' denilebileceğini söyleyen Karacalar, "Çarpık gülümseme ile karakterli bir tür yüz felci olan gülümseme bozukluklarında da gülümseme estetiğini botoks ile yeniden kazandırmak mümkündür" dedi.

Prof. Dr. Karacalar, genellikle kırışıklıkları düzeltmek için yaptırılan botoksun aşırı terlemeyi önlemeden yüz felcine kadar pek çok alanda başarılıyla uygulandığını ve botoksun uygulanabileceği yeni alanların da araştırıldığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 29.10.2007
873
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.