Sağlık

Yumurtalık kanserine çözüm

Yumurtalık kanserine çözüm

Doğum kontrol hapının kadınları yumurtalık kanserine karşı 30 yıl boyunca koruduğu bildirildi.

Yeni bir araştırmaya göre hap ne kadar uzun süre alınırsa, hastalığa yakalanma riski de o derece azalıyor. 15 yıl doğum kontrol hapı kullanan kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riski kullanmayanlara kıyasla yarı yarıya azalıyor.

200 bin kadında etkili oldu
Saygın tıp yayımı Lancet'de yayımlanan raporda doğum kontrol hapının tüm dünyada yaklaşık 200 bin kadının yumurtalık kanserine yakalanmasını önlediği belirtildi.

Ancak daha önce yapılan araştırmalarda doğum kontrol hapının meme veya servikal kansere yolaçtığı belirtilmişti.

Önümüzdeki yıllarda artış bekleniyor
Raporun başyazarı ve Oxford Üniverstesi'nde görev yapan Prof. Valerie Beral, "tüm dünyada 100 milyonun üzerinde kadın doğum kontrol hapı kullanıyor, ve önümüzdeki yıllarda doğum kontrol hapının önlediği yumurtalık kanseri vakalarını sayısı yılda 30 bine çıkacak," dedi.

Raporun yazarlarından Prof. Richard Peto ise, "genç kadınlar doğum kontrol hapı kullanırken kanserle ilgili bir endişeleri olmasın çünkü hapın önlediği yumurtalık kanseri vakalarının sayısı neden olduğu diğer kanser vakalarından çok daha fazla," dedi.

21 ülkede 45 ayrı vaka
Araştırmacılar raporu 21 ülkede yapılan 45 ayrı yumurtalık kanseri araştırmasına dayandırıyor. Araştırmada yumurtalık kanserinin teşhis edildiği ortalama yaşın ise 56 olduğu belirlendi.

Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra
Yayın tarihi: 06.03.2008
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.