Sağlık

Yüksek topuk giymeyin!

Yüksek topuk giymeyin!

Çok yüksek topuk ve çok sert eğimli tabanlara sahip olan ayakkabıların günlük hayatta giyilmesinin ayak sağlığını riske attığı bildirildi.

Halk arasında "İtalyan topuk" olarak bilinen ve son günlerde moda olan yüksek topuklu ayakkabılar, parmak deformasyonu, nasır ve ayak bileğinde gerilmeye yolaçıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Balkar, İtalyan topuk ayakkabıların çok yüksek topuk ve çok sert eğimi olan tabanları ile günlük hayatta giyilmesi çok riskli ayakkabılar olduğunu kaydetti.

Bu tür ayakkabı giyen kadınların vücut ağırlıklarının ayak parmaklarına yüklenmesi nedeniyle parmaklarda çarpıklık, özellikle baş parmaklarında çıkıntı oluştuğunu belirten Balkar, ayaklarda nasır ve ayak bileklerinde gerilmenin de sıkça görüldüğünü söyledi. Balkar, kadınlara 5 santimetrenin üzerindeki topuklu ayakkabılar ile topuksuz ayakkabıları önermediklerini belirterek, "Çok yüksek topuğu olan, sert eğimli İtalyan tip ayakkabıları ancak mankenler kısa süreli gösterimleri sırasında kullanabilir. Çok önemli toplantılarda da birkaç saat giyilebilir. Ancak, günlük olarak kullanılması ayak sağlığı için önemli tehdit olur" dedi.

Yayın tarihi: 11.09.2001
1171
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.