Sağlık

Yüksek tansiyona aşı!

Yüksek tansiyona aşı!

Geliştirilen aşının güvenli olduğunun ve yüksek tansiyonu, özellikle sabah saatlerinde düşürdüğünün ispatlandığı belirtiliyor.

Alman ve İsviçreli bilim adamları, tıp alanında önemli bir başarıya imza attı. Zürih kentindeki Cytos adlı biyoteknoloji şirketinde araştırma yapan Dr. Martin Bachmann ile Almanya'nın önde gelen hastanelerinden Berlin'deki Charite'de araştırmacı olarak görev yapan Dr. Frank Wagner ve Prof. Hans-Dieter Volk, yüksek tansiyona karşı aşı geliştirdi.

Kan basıncını artırır
Alman "Bild am Sonntag" gazetesinin haberine göre, Bachmann, CYT006 adı verilen aşının yüksek tansiyona karşı aylarca iyi geldiğini belirterek, "Angiotensin adı verilen hormon vücutta kan basıncını artırır. Yeni geliştirilen aşıyla vücudun savunma sistemi bu hormona karşı bir antikor geliştiriyor. Bu antikor sayesinde hormonun etkisi azalıyor, bunun sonucunda da tansiyon düşüyor" şeklinde açıklama yaptı.

Sabah daha tehlikeli
Wagner de, aşının, yaşları 18 ila 65 arasında değişen 72 kadın ve erkek üzerinde başarıyla denendiğini ve özellikle, kalp krizi riskini artırdığı için sabah saatlerinde daha tehlikeli olan yüksek tansiyonu önlediğini ifade ederek, "Geliştirilen aşının güvenli olduğunu ve yüksek tansiyonu, özellikle sabah saatlerinde büyük ölçüde düşürdüğünü ispatladık" dedi.

Ciddi yan etkisi yok
Volk ise araştırmaları sırasında ciddi hiçbir yan etkiyle karşılaşmadıklarını kaydederek, "Aşının haftalar sonrasında bile hala etkili olduğunu tespit ettik. Bu, her gün birkaç kez hap almak zorunda kalan yüksek tansiyonlu hastalar için çok önemli. Bu hastaların sorunu, haftalarca, hatta aylarca etkili kalabilecek bu ilaçla çözülebilir" diye konuştu.

Almanya'da yaklaşık 16 milyon kişinin yüksek tansiyon hastası olduğuna dikkat çekilen haberde, aşının ne zaman yaygın bir şekilde kullanılacağı konusunda bilgi verilmedi.
Yayın tarihi: 03.09.2007
908
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.