Sağlık

Yüksek tansiyon için az alkol

Yüksek tansiyon için az alkol

ABD`de Brigham ve Kadınlar Hastanesi`nde yapılan araştırmada, az miktarda alkolün genç kadınlardayüksek tansiyon riskini azalttığı saptandı.

``Archives of Internal Medicine`` adlı dergide yer alan araştırmada, 20 ila 42 yaşındaki kadınlarda, az miktarda alınan alkolün kan basıncı üzerinde faydalı etkide bulunduğu, aşırı alkolün ise sağlığı tehdit ettiği belirtildi.

70 bin kadın üzerinde yapılan araştırma, 1998 yılında başlatıldı ve denekler 8 yıl boyunca izlendi. Haftada 2 veya 3 kadeh içki içen kadınlarda, içki içmeyenlere göre yüzde 15 daha az yüksek tansiyon riski oluştuğu gözlendi.

Bunun yanı sıra haftada 10-12 kadeh içki içen kadınlarda, içki içmeyenlere göre, yüzde 30 daha fazla yüksek tansiyonla ilgili sorunlar oluştu.

Hangi içkilerin tansiyon üzerinde etkili olduğunu da araştıran uzmanlar, bira dahil tüm içkilerin fazla alınmasının yüksek tansiyonu artırdığını, özellikle biranın az miktarda tüketilmesinin yüksek tansiyonu düşürücü etki yarattığını belirlediler.

Daha sonra alkolün yüksek tansiyon üzerindeki bu etkisinin kaynağını araştıracak olan uzmanlar, aynı zamanda içkinin farklı etnikgruptan kadınlarda ne gibi sonuçlar ortaya koyduğunu ve yüksek tansiyonu olan kadınlarda az miktarda içkinin etkisini gözleyecek.
Yayın tarihi: 11.03.2002
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.