Sağlık

Yiyeceklerin psikolojimiz üzerinde etkisi büyük

Yiyeceklerin psikolojimiz üzerinde etkisi büyük

Tüketilen gıdaların insan psikolojisine doğrudan etkisi olduğunu belirten uzmanlar, depresyona girenlerin şeker içeren gıdaları, aşırı öfkelilerin ise ekmek, makarna, sebze ve meyve gibi besinleri tüketmelerini öneriyor.

Konya Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İsa Korkmaz, insanların ruh durumu ve beslenmesi arasında büyük ilişki olduğunu belirterek, "Bazı besinler insan ruhunda kötü etki yaratabilir, bazısı da tedavi eder. Bundan dolayı her ruh halinde tüketmek için seçilecek doğru besinler yatışmamızı veya kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar" dedi.

Yrd. Doç. Dr Korkmaza göre gıdaların etkilediği ruh halleri şöyle: Bezginlik: Bu duruma karşı sebze grubu yiyecekler tercih edilmeli. Yenilen sebzelerin pişmemiş olmasına dikkat edin ve yavaş yemeye özen gösterin.

Yorgunluk hissi: Bezelye ve havuç, yorgunluğa karşı birebir. Taze sıkılmış meyve suları ve evde yapılan meyveli yoğurtlar da yararlı.

Çekingenlik: Kuru baklagiller ve fosfor açısından zengin besinler tüketilmeli. Bulgur, mercimek ve balık türü yiyecekler de yenmeli.

Agresiflik: Yağlı tohumlar, özellikle fındık, ceviz ve fıstık yenmesi gerekir.

Keyifsizlik: Kendinizi ödüllendirin. Pizza, döner, hamur, ne istiyorsanız onu yiyin.

Endişe: Vücutta aşırı sıvı kaybı olacağından hafif çorba, komposto, meyve suyu içilmeli.

Hayal kırıklığı: Enginar ile kereviz bu duruma karşı oldukça etkili. Sebzeler hayal kırıklığını hafifletici etki içeriyor.

Yalnızlık: Domates, biber, patlıcan, patates yalnızlık duygusunu hafifletiyor.

Aşırı öfke hali: Ekmek, makarna, sebze, meyve yenmeli. Kırmızı et ve kafeinli içecekler öfkeyi tetikliyor.

Depresyon: Çok fazla olmamak kaydıyla çikolata yenmesi gerekir. Şekerli, sütlü tatlılar da yenebilir. Vücudun mutlaka şekerli besin alması gerekir.

Özgüvensizlik hali: C vitaminli yiyecekler önerilir. Yeşil biber, maydanoz, haşlanmış patates ve kuşburnu insana güven verir.
Yayın tarihi: 26.02.2003
8711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.