Sağlık

Yeter güneşlendin!

Yeter güneşlendin!

Gençler bronzlaşma hastalıkları yüzünden genç yaşta cilt kanserine yakalanıyorlar.

ABD'de yapılan bir araştırma son yıllarda cilt kanseri vakalarında hızlı bir artış yaşandığını ortaya koydu. Minnesota'daki Mayo Clinic bilimadamlarının araştırmasının en çarpıcı yönü ise geçmişte genellikle 50 yaşın üzerindekilerde sık rastlanan cilt kanserinin artık 30'lu yaşlardaki gençler arasında da çok fazla görülmesi.

Uzmanlar cilt kanserinin kadınlarda görülme sıklığının erkeklere göre daha fazla olduğunu da belirtiyor.

Kırk yaşın altındaki kadınlarda cilt kanserine rastlanma oranının, 1970'li yıllara kıyasla 3 katına çıktığı belirlendi.

Uzmanlara göre cilt kanseri vakalarındaki artışın temel nedenlerinden biri ozon tabakasındaki incelmeye rağmen güneş ışınlarından korunmada yeterli duyarlılığın gösterilmemesi.

Güneşin en yakıcı olduğu saatlerde uzun süre güneşlenenlerde, koruyucu kremler kullanmayanlarda ya da sık sık solaryuma girenlerde cilt kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Geçmişte cilt kanserinin 50 yaşın üzerindekilerde daha fazla görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle gençlerde cilt kanseri tetkiklerinin fazla yapılmadığını, bunun da erken teşhisi engellediğini kaydediyor.

Uzmanlar, cilt kanserinden korunmak için mümkünse gölgede güneşlenilmesini ve koruyucu güneş kremleri kullanılmasına özen gösterilmesini öneriyor.
Yayın tarihi: 15.08.2005
737
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.