Sağlık

Yeni Trend: Evde Hipnoz

Yeni Trend: Evde Hipnoz

Gerçekten de, panik atak, sosyal fobi, başarısızlık korkusu, öfkeyi kontrol edememe gibi psikolojik kökenli rahatsızlıkların tedavisinde hipnoz...

Panik atak, depresyon, uyku bozukluğu ve öfkeyi kontrol edememe gibi psikolojik sorunları sıcak evinizden dışarı adım atmadan çözmek mümkün mü? Bunun mümkün olduğunu iddia eden ve son dönemde sık sık adı geçen 'Hipnoz CD Programlarını' araştırdık...

"Masmavi bir gökyüzü altında, bir sahil ya da göl kenarında, elma ağaçlarının altında, bir hamakta uzanırken, denizin dalgaları yada kuş sesleri eşliğinde; "kendime güvenim tam", "öfkeli değil sakinim", "huzursuz değil dinginim", "derin nefes alıyorum". CD çalarımdan gelen telkinleri dinlerken mışıl mışıl uykuya dalıyorum..." Evde hipnoz programını uygulayanlar yaşadıklarını bu cümlelerle özetliyorlar.

Gerçekten de, panik atak, sosyal fobi, başarısızlık korkusu, öfkeyi kontrol edememe gibi psikolojik kökenli rahatsızlıkların tedavisinde hipnoz uygulamaları gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Yeni trend ise. uygulanan programa bağlı CD ve DVD'lerle evde terapiye devam etmek. Biz de bu trendi araştırdık, uygulayanlara neler yaşadıklarını sorduk.

Hem bilinci hem bilinçaltını eğitmek için...

"Bir Günde Panik Atağa Son" ve "Bir Günde Sigara Bırakma" gibi hipnoz terapi programlarının uygulayıcısı Hipnoterapist Dr. Ofelya Cabral, zamanında kendisinin de bir panik atak hastası olduğunu ve bu yöntemle sağlığına kavuştuğunu söylüyor. Dr. Cabral'a göre bu program özellikle İngiltere ve ABD'de 12 yıldır yaygın olarak kullanılıyor ve 100 hastadan ortalama 95'inde başarı sağlanıyor; Cabral " Çoğu terapi programı ya sadece zihni yada sadece bilinçaltını eğitiyor. Bu da tek kanatla uçmak gibi bir şey. Biz hem bilinç hem de bilinçaltıyla çalışıyoruz" diyor.

Dr. Cabral özellikle, tedavi edilmeyen depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların panik atağa dönüşebileceğini vurguluyor. Erken tedavi sürecinde ise hipnoterapinin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtiyor.

Yayın tarihi: 06.08.2009
1618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.