Sağlık

Yeni çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı

Yeni çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı

Uzmanlar, aşırı internet kullanımının kişinin sosyal, mesleki ve ailevi ilişkilerinde arızalara neden olduğunu belirtiyor.

Vakıf Gureba Hastanesi Nöropsikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Arif Çelebi, internet bağımlılarında sosyal, mesleki, ailevi ilişkilerin aksadığını, bedensel ve ruhsal bozuklukların ortaya çıktığını bildirdi.

Doç. Dr. Çelebi, bağımlılara, internet için ayırdıkları sürenin yeterli gelmediğini ve doyuma ulaşmak için internete daha fazla zaman ayırma ihtiyacı duyduklarını kaydetti.

İnternet bağımlılarında kullanımın bırakılması ya da azaltılmasının sıkıntıya yol açacağına dikkati çeken Doç. Dr. Arif Çelebi, ''Psikomotor ajitasyon, anksiyete gelişir. Kişinin zihni, internette ne olup bittiğine takılıp kalır, internetle ilgili fantezi ve hayaller kurar'' dedi.

İnternet kullanımının bırakılmasıyla ortaya çıkan şikayetlerin, sosyal ve mesleki yaşantıyı olumsuz etkilediğini ifade eden Doç. Dr. Çelebi, yeniden internet kullanımıyla şikayetlerin azaldığını kaydetti.

Doç. Dr. Çelebi'ye göre, internet bağımlıları, internete planladığından daha sık giriyor ve daha uzun süre kalıyor. Sürekli olarak, internet kullanımını sınırlamak ya da bırakmak isteğini duyuyor ve bu konuda başarısız girişimler yapıyor. İnternetle ilgili değişik aktivitelere çok zaman ve para harcıyor. Aşırı internet kullanımı nedeniyle kişide, sosyal, mesleki, ailevi ilişkiler aksıyor, bedensel ve ruhsal bozukluklar ortaya çıkıyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.