Sağlık

Yeni bir hayata küçük bir adım

Yeni bir hayata küçük bir adım

Karmakarışık duygular ve tarifsiz kederler içinde yaşamaktan kurtulmanın yolu, geçmişi hatırlatan eşyalar üzerinde bir temizlik yapmaktan geçiyor.

Geçmişten kalan eşyaları biriktiriyor ve onları atmaya bir türlü kıyamıyorsunuz. Dolabınızda farklı bedenlerdn kalma kıyafetleriniz, yatağınızın altındaki kutu -içinde ne olduğunu bilmeseniz bile- hala orada. Ama onlarsız da olamıyorsunuz. Tüm bunlar yaşam enerjinizi baltalayan, mutluluğunuzu örseleyen gereksiz ayrıntılar.

Eğer hayatınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız bu tip ayrıntılardan mutlaka kurtulmalısınız. Yoksa onlarla her karşılaştığınızda geçmişinizle de karşılaşacaksınız. İşte size yeni bir hayata 7 günde nasıl merhaba diyeceğinizin ipuçları:

1. gün
Herşeyden uzaklaşma günü. Televizyon izlemek, radyo dinlemek yok. Sadece ve sadece kendinizi dinleyin. Bir saat boyunca hayal kurun. Çocukluk hayallerinizi yeniden canlandırın. Ne oldu o bitmek tükenmek bilmez isteklerinize? Hayattan beklentilerinize ne oldu? Neden bu kadar bezmiş bir haldesiniz? Bu soruların yanıtlarını düşünün ve aklınıza gelen herşeyi defterinize yazın.

2. gün
Bugün düşüncelerinizi görselleştirme günü. Birkaç tane A4 kağıt alıp hayatınızın iniş ve çıkışlarını bu kağıtlara not edin. Neler yapmayı planladığınızı, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi yazın. Sonra da bu sayfaları hoşunuza giden resimlerle fotoğraflarla süsleyin. Böylece bu kağıtlarda şimdiye kadar başardıklarınızı ve ileride yapabileceklernizi gösteren herşeyi bulacaksınız.

3. gün
Hesap günü. Yolunuzun nereye gittiğini bildiğinize göre, geriye amacınıza ulaşmak için karşınıza çıkabilecek engelleri günlüğünüze not etmek kaldı. Buna geçmişte yaşadığınız sıkıntıları ve sorunları da ekleyin. Sonra da hoş kokulu bir mum yakın. Kağıdı günlükten yırtıp binbir parçaya bölün. Bu parçaları yakabilir ya da denize atabilirsiniz. Rahatladığınızı ve hafiflediğinizi hissediyor musunuz?

4. gün
Bağışlama günü. Size iyi davranmayan insanlara karşı kin mi besliyorsunuz? Örneğin anne babanıza, arkadaşınıza ya da eşinize? Bu ki gücünüzü tüketiyor ve sizi geçmişe bağlıyor. Kendinizi bu duygudan kurtarın. Örneğin, bu kişilere duygularınızı anlatan bir mektup yazın. Endişelenmeyin, mektupları göndermeniz gerekmiyor. Onları bağışlayın ve hayatınızın sorumluluğunu kendi üzerinize alın. Hepsinden de önemlisi geçmişi geçmişte bırakın.

5. gün
Meditasyon günü. Hoşunuza giden ve sizi rahatlatan bir resim bulun ve onun eşliğinde meditasyon yapın. Aklınızdaki düşüncelerinizi uzaklaştırmakta zorlanıyorsanız tüm dikkatinizi nefesinize verin. Nefesin vücudunuza akışını ve terk edişini hissedin.

6. gün
Dinleme günü. Tüm insanların belirli bir dinleme alışkanlığı var. Örneğin, eşinizin "çok acıktım" gibi çok basit bir sözünü bile farklı şekillerde algılayabilir ve tartışma çıkarabilirsiniz. Bu gibi yanlış anlaşılmalar karşınızdaki kişiyi tam dinlememenizden kaynaklanır. Bugünü karşınızdaki kişileri tarafsız ve doğru olarak dinlemeye adayın.

7. gün
Yaratıcılığın ve zevkin günü. Bugün müziğin tadını çıkarın. Bırakın melodiler sizi büyülesin. Müzik eşliğinde güzel bir resim çizmeye çalışın. Ne çizdiğiniz hiç önemli değil. Yeter ki kaleminiz kağıdın üzerinde dans etsin. Bu, içinizdeki sesi dinlemek ve yaşamınızı güzelleştirmek için başarılı bir ilk adım olacak.
Yayın tarihi: 12.09.2001
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.