Sağlık

Yediğini yakanlar daha uzun yaşıyor

Yediğini yakanlar daha uzun yaşıyor

Farelerde enerjiyi yağ şeklinde depolamak yerine ısı olarak dışarıya bırakan bir protein belirlendi.

Farelerde enerjiyi yağ şeklinde depolamak yerine ısı olarak dışarıya bırakan bir protein belirlendi. Bu fareler, yaşlanmaya bağlı hastalıklara daha az yakalanıyor ve daha çok yaşıyor.

Deneyler destekliyor
Amerikalı bilimciler, kaslarında bu proteini daha çok üreten farelerin, aynı miktarda gıda alan diğer farelere göre daha zayıf kaldığını, daha fazla yaşadığını ve yaşlanmaya bağlı hastalıklara daha az yakalandıklarını belirlediler.
Haberin devamı

Missouri'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Clay Semenkovich'in çalışması, "Cell Metabolism" adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Kansere da daha az rastlanıyor
Dr. Clay Semenkovich, Reuters'a yaptığı açıklamada, bu tür farelerin diğerlerinden ortalama 3 ay fazla yaşadığını, bunun insan ömründe 6-7 yıla karşılık geldiğini belirtti. Söz konusu farelerin daha uzun yaşamalarının nedeninin, yaşlanmaya bağlı hastalıklara daha az yakalanmaları olabileceğini belirten Dr. Semenkovich, bu farelerde damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve lenf kanserine daha az rastlandığını ifade etti.

Enerjiyi yağ olarak depolamayan farelerdeki bu proteinin insanda da bulunduğunu belirten Dr. Semenkovich, proteinin genetik çeşitliliğe göre farklılıklar gösterdiğini ve bu farklılıkların, daha fazla kilo alıp almama üzerinde etkili olduğunu ifade etti. Dr. Semenkovich, bu keşif sayesinde metabolizmanın hızlandırılmasının ve bazı hastalıklara karşı farklı tedavi yöntemlerinin mümkün olabileceğini kaydetti.

NTVMSNBC
Yayın tarihi: 20.12.2007
660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.