Sağlık

Yazın Oluşan Kadın Hastalıkları

Yazın Oluşan Kadın Hastalıkları

Prof. Dr. Bülent Tıraş yazın oluşan kadın hastalıkları hakkında bilgi verdi...

Güncellenme tarihi:

Yaz döneminde başta hamile kadınlar olmak üzere, tüm kadınlar hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu dönemde özellikle güneş, havuz ve denizin etkisiyle bazı hastalıklarda artış görülmektedir. Bu hastalıkların başında vajina iltihabı gelmektedir. Vajinada kaşıntı, yanma, akıntı ile kendini gösteren rahatsızlık genellikle hijyene yeteri kadar önem verilmediği için oluşmaktadır. Kadınlar yaz döneminde jinekologlara bu sorun için daha fazla başvururlar. Vajinada meydana gelen enfeksiyon genellikle parazit yada bakterilerden, mantarlardan dolayı oluşur.

Yazın sıcaklıkların artması nedeniyle serinlemek amacıyla havuz ve denizden kaynaklanan vajinal enfeksiyonlar daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi kadınların ıslak mayoyla durması, hijyene dikkat etmemesi gibi etkenlerdir. Bu nedenle serinlemek için havuza giriliyorsa, klorlanmış ve temiz olanlar tercih edilmelidir. Kalabalık olanlardan ve su sirkülasyonu olmayan havuzlara girilmemelidir.

Yaz döneminde hamile kadınlarda oluşan hastalıklar

Gebelik dönemi kadınlarda fizyolojik değişimlerin olduğu bir süreçtir. Kadınlar bu dönemde çevre koşullarına karşı daha duyarlı bir hale gelir. Özellikle vücut ısıları arttığından, ilk dönemlerde daha bariz olmak üzere halsizlik, terleme gibi belirtiler görülür. Bu süreçte yaz aylarında olunduğunda, etkiler daha baskın şekilde hissedilir. Hem kilo alınması, hem de vücutta meydana gelen değişimler yüzünden yazın daha zor zamanlar geçirirler. Nefes darlığı, sıcağa karşı tahammülsüzlük, efor kapasitesinde azalma gibi etkiler oluşur. Sıvı alımı düzene sokulmazsa, tansiyon düşüklüğü, idrar yolu sorunları, kabızlık ve amniyos sıvısında azalma meydana gelebilir.

Bu süreçte kadınlar temiz ve bakımlı havuzlara girebilir. Ancak havuz temizliğinde kullanılmış olan kimyasallar cilt yoluyla emileceğinden, uzun süre havuzda kalınmamalı ve çıktıktan sonra duş alınmalıdır. Bunun yanında ıslak mayo ile durulmamalıdır. Bu genital bölgede florada olan mantarların enfeksiyona neden olmasına ve akıntı meydana gelmesine sebep olur. Kaşıntıyla birlikte görülen akıntı her kadında görülse bile, gebelerde daha fazla olur. Bu dönemde kadınların denizde yalnız yüzmemesi gerekir. Magnezyum ihtiyacında artış olduğundan bacaklarda kramplar meydana gelebilir. Günün fazla sıcak olmayan zamanları tercih edilerek yüzülmelidir.

Vücuttaki değişime paralel olarak ışığa olan duyarlılıkta artış meydana gelir. Sıcağın etkisiyle cilt renginde koyulaşma, benlerin oluşumu etkili olur. Yüz bölgesinde çillenme ve gebelik maskesi denen lekeler görülmeye başlar. Bu yüzden güneş ışığından koruyucu olan kremler kullanılmalıdır.

Yaz ayları geldiğinde dışarıda yenilen gıdalardan kaynaklanan gıda zehirlenmeleri de artış gösterir. Bu etki her kadını etkilese de, gebeler bundan daha fazla etkilenir. Bulantı, ishal ve kusma gibi yakınmalar geliştiğinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Kadınlar yaz aylarında oluşan hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmelidir?

*Deniz ve havuza girdikten sonra ıslak mayoyla durmamaya dikkat etmeleri gerekir. Bu kadınlarda enfeksiyon oluşumunu arttıran bir etkendir. Vajinal rahatsızlıklardan korunmak için, bu önlem oldukça önemlidir. Mantar enfeksiyonları ve bakteriyel enfeksiyonlar bu nedenle gelişebilir.

*Kalabalık olan zamanlarda, havuzda su sirkülasyonu olmadığında ve suyun hijyeninden emin olunmadığında havuza girilmemelidir. Temizlik konusu deniz içinde geçerlidir. Temiz olmayan denizler yüzmek için tercih edilmemelidir.

*Duş yaparken PH değeri nötral olan duş jelleri ve sabunlar tercih edilmelidir.

*İç çamaşırları seçiminde pamuklu olanlar tercih edilmeli ve her gün değiştirmeye özen gösterilmelidir. Sentetik olan iç çamaşırlarından kaçınılmalıdır.

*Vücudu sıkan dar pantolonlar giyilmemelidir. Giysilerde açık renkli olanlardan ve pamuklu olanlardan seçilmelidir. Bunlar güneş ışığının etkilerini azaltabilir.

*Her gün havuz ya da denize girilmeden önce ve çıkınca duş alınması gerekir. Bu sayede vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olunabilir. Enfeksiyonlu olan bir kişi havuza ya da denize girenlere bunu rahatlıkla bulaştırabilir. Bu nedenle duş alma konusunda hassas davranılmalıdır.

*Tampon kullanımına dikkat edilmelidir. Tamponu doktorlarda adet döneminde önermektedir. Ancak bunların en fazla 3 saat içinde değiştirilmesi gerekir. Uzun süre tutulması ciddi hastalıklara neden olabilir. Eğer tamponla denize ya da havuza girilirse, çıktıktan sonra mutlaka değiştirilmelidir.

*Yararlı bakterilerin yok olmaması için vajina içini yıkamaktan kaçınılmalı ve vajinal duş ürünleri olan deodorant, pudra, parfüm kullanılmamalıdır. Bunlar yılın her döneminde dikkat edilecek unsurlardır.

*Sürekli olarak günlük ped kullanımı havasız bir ortam yaratacağından kullanılmamalıdır.

*Vajinadan gelen kötü kokulu akıntı, yanma ve kaşıntı gibi şikâyetler olması halinde, mutlaka doktora danışılmalıdır. Bunların sebebi belirlenip tedavi edilmezse, daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Kadınlar yaz ayları geldiğinde, uymaları gereken bu şartları yerine getirirlerse yaz aylarında maruz kalacakları rahatsızlıklardan etkilenmezler. Bu dönemde özellikle gebe olan kadınların denize ve havuza girmesi gerginliklerinin azaltılması ve vücutlarının rahatlatılması için son derece önemlidir. Hamilelikte alınan kilolar yüzünden oluşan sırt ve bel ağrıları için özellikle tavsiye edilir. Kadınlar tarafından, eğer şartlar yerine getirilir, hijyen kurallarına uyulursa yazın oluşan hastalıkların önüne geçilebilir.

Kaynak : http://www.tupbebekklinigi.com/

Yayın tarihi: 25.07.2014
8730
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.