Sağlık

Yaşlanmaya savaş açın

Yaşlanmaya savaş açın

Siz de daha genç ve bakımlı görünmek isteyenlerden misiniz? Yaşlanmayı geciktirmek için cildinizi tanımanız yeterli.

Mimik kırışıklıkları hepimizin korkusu... Cildin altında bulunan yüz kaslarının kasılması sonucu oluşan bu ifade kırışıklıkları yaşlanmanın da ön belirtisi olduğundan kadınları korkutuyor. Türkiye Kozmotoloji Derneği Başkanı Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk ifade kırışıklıkları ve çözümü hakkında bilgi veriyor.

Yüz hareketleri, yüz kaslarını ve cildin alt katmanlarındaki lif ağ yapılarını da kasar. Cildin kasılı kalması sonucu ifade çizgileri oluşur. Ciltte ince yatay ifade çizgileri gözlenir. Günden güne, adale kasılmaları birbirini izledikçe, kırışıklık oluşur.

Bu kırışıklıklar en çok kaz ayağı dediğimiz göz kenarlarında, alında, kaş aralarında ve dudak kenarlarında görülür.

Derin kırışıklıklara neden olur mu?

İfade kırışıklıkları, tedavi edilmezse, derin kırışıklık halini alır. Mimik kırışıklıkları çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor. En yaygın olanı ise botox uygulaması. Bu konuda Dr. Özüntürk şu açıklamayı yapıyor: ''Bu uygulamaların çok doğru şekilde ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir" diyor.

Etkisi uzun sürer mi?

Botoxun sulandırılmış protein yapısında bir ilaç olması nedeniyle fazla dozda verilmesi durumunda veya uygulamanın ehil olmayan ellerde yapılması halinde bir takım komplikansyonlar ortaya çıkabilir ve hastanın bir süre rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu yan etkiler göz kapağı düşmesi, kaşlarda aşırı kalkma, baş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları, nezle sendromu ve mide bulantısı gibi şikayetlerdir. Botox uygulamalarının etkisi yapıldıktan 10 gün sonra görülmeye başlar ve 4 ile 6 ay kadar etkisi devam eder.
Yayın tarihi: 28.11.2006
1453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.