Sağlık

Yaşlanınca cinsel yaşam sönmüyor

Yaşlanınca cinsel yaşam sönmüyor

Dev bir cinsellik araştırması yapıldı. Dünyada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 29 ülkede binlerce kişiye cinsel isteklerle ilgili sorular soruldu. Yaşlıların cinsel yaşamlarının olmadığı tezi de böylece çürütülmüş oldu.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 29 ülkede 26 bin kişi arasında yapılan dünyanın en büyük ve yaş grubu açısından ilk olan cinsellik araştırması, 40 yaşından sonra cinsel istek ve yeteneğin düştüğü inancını çürüttü.

40 - 80 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin cinselliğiyle ilgili olarak yapılan Pfizer Cinsel Tavırlar ve Davranışlar Global Çalışması'nın ilk sonuçları, Londra'da açıklandı. Yaşlıların sekssiz olmadığını ortaya koyan araştırma, 40 - 80 yaş arasındakiler için seksin, zannedilenin aksine önemli olduğunu belirledi.

Araştırma sonuçlarında erkeklerin 5'te 4'ü, kadınların ise 3'te 2'si seksin genel yaşamlarında önemli olduğunu söyledi. Erkeklerin yüzde 64'ü, kadınların yüzde 56'sı "yaşlılar seks istemez" fikrine katılmıyor.

Zevk verici

"Kadın ve erkeğin sekse olan ilgisi yaşlandıkça azalır mı?" sorusuna erkeklerin yüzde 50'si, kadınların ise yüzde 60'ı "erkeğin sekse olan ilgisinin yaşlandıkça azalmadığı" yanıtını verdi.

Erkek ve kadınların yüzde 40'ı da kadının ilgisinin yaşlandıkça azalmadığını söyledi.

Araştırma, katılanların son 12 ay içinde cinsel ilişkide bulunma oranlarını erkeklerde yüzde 82, kadınlarda ise yüzde 64 olarak belirledi.

5'te 3'lük bir kesim haftada en az bir kez seks yaptığını belirtirken, yüzde 2'lik bir grup ise günde en az bir kez seks yaptığını açıkladı. Sağlık durumlarında sorun olmadığını bildiren yaşlılar ilişkilerini de "son derece zevk verici" olarak niteledi.

Umut verici

Yaşlılarda cinselliğin araştırılmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Edward Laumann, "İlerlemiş yaşta dünyada erkekler ve kadınların yüzde 70'ler civarında cinsel olarak aktif kaldığını görmek umut verici" dedi.

İngiliz Prof. Gerald Brock ise, Avrupa'da kadın ve erkeklerin yüzde 39'unun cinsel sorun, bilgisizlik ve cinsel ilişki sırasında ağrı duymaktan yakındığını, ancak çoğunun doktora başvurmadığını söyledi.

Cinsel efsanelere de değinen Brock, ilginç bir sonucu açıkladı; "Ankette bir erkek hayatı boyunca 5 bin kez ereksiyon olduğunu söyledi."

Türkiye'de de oranlar yüksek

12 kişilik Bilim Kurulu içinde yer alan tek Türk doktor olan Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ferruh Şimşek de, toplantıda Türkiye'yle ilgili sonuçlara dikkat çekti. "Cinsellik doğumdan ölüme kadar bir haktır.

40'tan önce neyse 40'tan sonra da öyle olmalı" diye konuşan Şimşek, Türkiye'den çıkan sonuçların Batı'yla çok yakın olduğunu söyledi.

Türkiye'de yaşlı olarak görülen grubun yüzde 68'inin seksin hayatında önemli olduğunu ifade ettiğini vurgulayan Şimşek, "Bu yüzde 68'lik grup, 'Son bir yıl içinde cinsel birleşmede bulundunuz mu?' sorusuna da yüzde 71 oranında 'evet' diyor. Yani yaşlı diyeceğiniz grup ununu eleyip eleğini asmamış" diye konuştu. Şimşek, Türkiye'de haftada 1 - 6 kez seks yapan 40 - 80 yaş grubunun oranının yüzde 55 - 60 olduğunu da belirtti. Şimşek, erkeklerde Viagra ve sertleşme sorununda kullanılan tedavilerin, kadınlarda menopoz ilaçlarının yaşlılarda seksi kolaylaştırdığını söyledi.

Avustralya'dan katılan seksolog Rosie King de, "Yaşlıları cinselliği olmayan kişiler olarak gördük ama yanıldık" dedi.
Yayın tarihi: 28.03.2002
1969
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.