Sağlık

Yaratıcı dehanın akıl hastalığıyla bağlantılı olduğu bulundu

Yaratıcı dehanın akıl hastalığıyla bağlantılı olduğu bulundu

Akıl hastalığından yaratıcı dehaya uzanan yol, Vincent Van Gogh'tan Sylvia Plath'a kadar çok sayıda sanatçı ve yazar tarafından katedilmiştir. Araştırmacılar şimdi de son derece yaratıcı bireylerle manik depresyon gibi akıl hastalıkları arasındaki gizemli bağa ilişkin yeni ipuçları elde ettiklerini dile getiriyorlar.

Yeni bir araştırmaya göre sağlıklı sanatçılar, nüfus içindeki diğer sağlıklı insanlardan çok manik depresiflerle kişilik açısından benzerlikler taşıyor. Araştırmacılar bulgularını Philadelphia'daki Amerikan Psikiyatri Derneği'nin toplantısında sundular.

Ulusal Akıl Sağlığı Derneği (ABD) iki kutuplu bozukluk olarak da adlandırılan manik depresyonun yaklaşık 2 milyon Amerikalıyı etkilediği tahmininde bulunuyorlar. Beyindeki bu bozukluk kişinin enerji düzeyinde ve ruh halinde bildiğimiz 'iniş çıkışlardan' farklı olarak olağandışı , çoğu zaman da inanılmaz derecede büyük değişimlerle kendini belli ediyor. Manik depresyon ruh halinde çarpıcı gelgitlere neden oluyor. Kişi havalarda uçarken birden üzüntü ve umutsuzluğa düşüyor, ikisinin arasında genellikle normal ruh halinde geçen dönemler bulunuyor. Davranış ve enerjideki büyük değişimler ruh halindeki bu değişikliklere eşlik ediyor. İniş çıkış dönemlerine mania ve depresyon fasılları deniyor.

Stanford Üniversitesi'nde doktora adayı olan araştırma yazarı Connie Strong bir basın açıklamasında 'Benim önsezilerim bu geniş duygusal aralığın iki kutuplu bozukluktan muzdarip hastanın yararına olduğu yolunda. ' sözlerini dile getirdi. 'Her şey bundan ibaret değil ama manik depresyon hastalarına avantaj sağlayan bir şey var, o da galiba bu duygusal dalgalanma.' diye ekledi.

Araştırmacılar araştırmanın benzersiz olduğunu söylüyorlar çünkü sağlıklı, yaratıcı insanlar genel nüfus içinden benzer özellikler taşıyan kişilerin yanısıra akıl hastalığı teşhisi konan bireylerle de karşılaştırılmış.

Standart kişilik, mizaç ve yaratıcılık testlerinin kullanıldığı araştırmada dört farklı grup analiz edilmiş: 47 sağlıklı birey, iki kutuplu bozukluğu başarılı bir tedaviyle atlatmış 48 hasta, depresyon tedavisi başarılı sonuç vermiş olan 25 hasta ve ürün tasarımı, yaratıcı yazarlık ve güzel sanatlar gibi yaratıcı programlara kayıtlı 32 sağlıklı lisansüstü öğrencisi.

Araştırmada yaratıcı grupta ve manik depresyon hastalığını atlatan grupta bulunan kişilerin değişken ruh hali ve nevrotikliğe diğer sağlıklı bireylere göre daha açık olduğu bulundu. Araştırmacılar bu özelliklerin aralarında kayıtsız şartsız tedavi gerektirmeyen hafif depresyon türleri ve iki kutuplu bozukluk gibi 'olumsuz etkili özellikler' olarak bilinen kişilik özellikleri grubunun bir parçası olduğunu söylüyorlar.
Yayın tarihi: 11.09.2002
960
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.