Sağlık

Yaralarınızı bal ile sarın

Yaralarınızı bal ile sarın

İltihaplı yaralarda iki bin yıl önce kullanılan bal ve yaralardaki ölü dokuları temizlemek için beş bin yıl önce başvurulan kurt sineğinin kurtları, modern tıpta yerlerini aldı.

İnsanoğlunun binlerce yıl önce yara tedavisinde kullandığı geleneksel yöntemler, modern tıpta yeniden yara bakım malzemeleri haline geldi. Bundan iki bin yıl önce insanların yaralardaki iltihabı kullanmak için sürdüğü bal ve beş bin yıl önce ölü dokuları temizlemek için başvurdukları kurt sineğinin kurtları, artık tedavi amacıyla hekimler tarafından kullanılıyor. Bunlarla birlikte deniz yosunu da yara tedavisinde pansuman maddesi olarak yerini aldı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş, balın yarada antibakteriyel, koku giderici ve iyileştirici etkisi olduğunu söyledi. Balı iltihaplı yaranın tedavisi için kullandığını belirten Aktaş, ''Bal ucuz bir pansuman yöntemi, yarada mikrop üremesini engelliyor'' dedi.

İltihaplı yaraya şeker de sürülebileceğini ancak şekerde mikroorganizmaların üreyebileceğini ve bunun risk oluşturacağını anlatan Aktaş, balda yoğunluğu nedeniyle mikrop üreyemediğini anlattı. Aktaş, balın, temiz ve basit yaralarda da kapatıcı etkisi olduğunu ve bu nedenle yaraya sürülebileceğini kaydetti.

Kurtlardan cerrahi müdahaleye

Prof. Dr. Şamil Aktaş, doğada ölü dokuları yiyen ve canlı dokuları sevmeyen kurt sineğinin kurtlarının da yara tedavisinde kullanıldığını söyledi. Bu kurtların, yaralardaki ölü dokuları yok ettiğini ifade eden Aktaş, ''Kurt sineğinin kurtları, ölü dokuların temizlenmesinde bıçağın bile yapamayacağı milimetrik cerrahi müdahale yapıyor'' dedi.

Bu kurtların hijyenik ortamda üretilmesinin önemine dikkat çeken Aktaş, bu üretiminin Türkiye'de deneysel olarak GATA ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde gerçekleştiğini ve tedaviyi uygulamak istediklerinde bu merkezlerden kurtları temin ettiklerini anlattı. Aktaş, bir İngiliz firmasının ürettiği kurtların da ithal edilerek kullanıldığını kaydetti.
Yayın tarihi: 21.11.2006
1589
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.