Sağlık

Yanlış cinsel inanış hasta ediyor

Yanlış cinsel inanış hasta ediyor

Cinsel konulardaki yanlış inanış ve kabullenmelerin, başta depresyon olmak üzere çeşitli bozukluklara yol açtığı bildirildi.

Uzman Psikiyatrist Dr. Mustafa Güveli, dünya genelinde cinsellikle ilgili onlarca mit olduğuna işaret ederken, 'Ancak Türkiye'de biraz daha ağırlıklı. Nedeni ise cinsel bilgisizlik" dedi. Dr. Güveli, bunun da önyargılı alışkanlıkların ve gerçek dışı beklentilerin yerleşmesine neden olduğunu ifade etti. Türkiye'de kadınlar üzerine baskılayıcı mitlerin daha ağırlıklı olduğuna işaret eden Dr. Güveli, "Örneğin kadının cinsel isteğini belli etmesi ayıplanıyor ya da zevk alması beklenmiyor" dedi. Erkeklerle ilgili de "Cinsel etkinliği erkeğin başlattığı, daha deneyimli oldukları, elle doyumun homoseksüel eğilimlere yol açabileceği" şeklinde mitler olduğunu dile getiren Dr. Güveli, "İnsanların kendi aralarında konuşmalarından geliştirdikleri bu tür inanışları ve kabullenmeleri vardır. Ancak çoğunlukla yanlış veya eksik olan bu inanışlar toplumda, yaygın olarak bulunurlar ve beraberinde de çeşitli problemleri getirirler. Kişilerde başta depresyon olmak üzere çeşitli cinsel işlev bozukluklarına yol açarlar" dedi.
Yayın tarihi: 12.09.2001
678
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.