Sağlık

Yanlış bilinen erkek cinselliği

Yanlış bilinen erkek cinselliği

Erkekler kadar kadınlar da erkek cinselliğine dair önyargılara ve boş inançlara sahip. İşte onlardan bazıları...

Psikolog Dr. Nur Velidedeoğlu Kavuncu, kadınların erkek cinselliğine dair düşündüğü cinsel mitlerden bazılarını maddeler halinde özetledi.

1- "Tüm fiziksel yakınlaşmalar cinsel birleşmeye gider..."
Bu yanlış inanış, "Erkekler her zaman seks ister, kadına sadece ve sadece seks için yakınlaşır" düşüncesinin devamıdır ve sağlıksız bir yaklaşımdır. Oysa her yakınlaşma cinsel birleşme ile sonuçlanmak zorunda değildir.

2- "Sevişmeyi sadece erkek başlatır ve erkek yönlendirir!"
Cinsellikle ilgilenen kadının "kötü kadın" olduğu düşünülür. Kadın bu damgayı yememek için partneriyle yatağa girdiğinde seksi başlatanın erkek olmasını bekler. Bu tamamen toplumda kadına ve erkeğe yüklenen rollerin devamı olan bir düşüncedir. Ancak seks ne erkeğin ne de kadının tekelindedir. İki kişinin de aktif olması gerekir.

3- "Gerçek erkek, cinsel birleşme sırasında partneri tatmin oluncaya kadar boşalmadan durabilen erkektir!"
Bu mit, "Bir erkek partnerini seviyorsa onunla birlikte olduğunda sertliği kolaylıkla sağlayabilir ve istediği kadar uzun süre devam eder" gibi yanlış bir inanıştan kaynaklanıyor. Oysa her erkek sertleşme sorunu yaşayabilir ve bu eşini sevmediği anlamına gelmez. Bu sürekli bir durumsa, arkasında farklı bir sağlık sorununun yatıp yatmadığı araştırılmalıdır.

4- "Sevişme doğal ve kendiliğinden olmalıdır. Sevişme sırasında konuşmak bunu bozar"
Kadın bu konuda hiç konuşmak istemez ve erkeğin de kendisinin ne istediğini hiç konuşmadan bilmesini ister. Hatta bazı eşler "Kaç yıllık eşim, tabii ki benim ne istediğimi bilmeli" inancına sahip. Oysa kimse kimsenin aklından geçenleri okuyamaz. Sevişme aynı zamanda tek kişinin sorumluluğunda olan bir şey değil, bir süreç ve bir alışveriştir.

5- "Gerçek erkek, sertleşme sağlamak için uyarılmaya ihtiyaç duymaz"
Erkeğin her an sekse hazır olduğu inancı vardır. Erkekler mekanik bir yaratık olarak algılanır. Yalnızca kadınlar değil kendini böyle addeden erkekler de var. Bu çok yanlış bir inanış.

6- "Cinsel başarısızlığın sonu felakettir"
Toplum erkeğe cinsellik açından çok fazla yük veriyor, erkek de bunu kabulleniyor. Bu durumda eğer cinsellikte başarısız olursa bu felaket olarak algılanıyor.

7- "Seks esnasında penisin sertleşmemesi veya sertliğin kaybı erkeğin partnerini çekici bulmadığı anlamına gelir"
Eğer erkekte cinsel bir bozukluk varsa penis sertleşmeyebilir. Bu durum mutlaka eş ile bağdaştırılmamalı. Hatta bazen sertleşme sorunu olan erkekler bunun altında fiziksel bir sorun yatabileceği gerçeğini kabul etmez ve bunu test etmek için başka kadınlarla birlikte olmayı denerler. Oysa erkeğin yaşadığı günlük sıkıntılar bile böyle bir soruna yol açabilir.

8- "Gerçek erkek cinsellikle ilgili önüne gelen her fırsatı değerlendirendir"
Bu yanlış inanışta "erkek önüne gelen her kadınla her an birlikte olabilir" düşüncesi hakim. Oysa cinsellikte doğru zaman, doğru kişi, doğru yer önemlidir. Bunlardan biri eksikse sorun yaşanır. "Erkek eşittir seks" düşüncesi tamamen silinmeli.

Hürriyet
Yayın tarihi: 03.06.2007
638
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.