Sağlık

Yalnızlık kalbe vuruyor

Yalnızlık kalbe vuruyor

Kalp ve damar hastalıkları üzerine en yeni gelişmelerin ele alındığı Avrupa Kardiyologlar Kongresi'nde aşkın kalbi koruduğu, yalnızlığın ise kalp hastalığını tetiklediği açıklandı.

ALMANYA'nın Münih kentinde dört gündür süren Avrupa Kardiyoloji Kongresi'nde kalp ve damar hastalıkları üzerine en son araştırma sonuçları kamuoyuna açıklandı. İsviçreli ve Danimarkalı kardiyologların ayrı ayrı yaptığı araştırmada 'aşkın ve birlikte yaşamanın' kalbi koruduğu, yalnızlığın ise kalp krizlerini tetiklediği belirlendi. İsviçreli kardiyologlar, evli ya da birlikte yaşayan kalp hastaları üzerinde yaptıkları araştırmada aşkın ve desteğin kalp hastalığına karşı iyi geldiği sonucunu aldı.

Danimarkalı kardiyologlar ise yaptıkları araştırma sonucunda yalnız yaşayanların ani kalp kriziyle ölme riskinin dört kat fazla olduğunu belirledi.

Yalnız yaşayanların daha fazla sigara ve alkol içmeye meyilli olduğuna, daha nadir doktora başvurduğuna ve yalnız oldukları için de acil durumlarda yardım çağıramadıklarına dikkat çekildi.

İsviçreli kardiyologlar ise kalp hastalarının sosyal durumlarını araştırdı. Araştırma sonucunda birlikte yaşayan, eşinden sevgi gören ve iyi bir sosyal çevresi olan kalp hastalarının daha sağlıklı ve daha uzun yaşadığı belirlendi. Kongrede İsviçreli kalp uzmanlarının yaptığı araştırma sonuçlarını açıklayan Basel Üniversite kliniği doktorlarından Romy Mahrer İmhof, 'Evde iyi bir düzen, sevgi, destek ve sosyal çevre kalp hastası olanların sağlığı için çok önemli bir faktör. Sevgi, destek ve sosyal çevre kalp hastalığına karşı iyi bir ilaç. Çünkü destek ve sevgi gören bir kalp hastası kendini daha güven içinde hissediyor' dedi.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.09.2004
716
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.